Incorporating affect into dialog generation
Diyalog oluşturmada duyguyu dahil etme
- Tez No: 547592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK METİN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
İfade ediciliğinden ötürü doğal dil, insanlar arasında açık ve örtülü duygusal durumun aktarımı için çok önemlidir. Konuşmacıların duygusal durumuna ve konuşmanın içeriğine bağlı olarak, aynı sorunun (örneğin: Nasılsınız?), farklı duygu içerikli cevapları olabilir. Duygunun cevap oluşumunda yapılandırıcı bir özellik olarak kullanıldığı bir takım çalışmalar mevcut olsa da, diyalog sistemlerinin çoğu, duygusal durumdan bağımsız bir şekilde verilen bir soruya aynı cevabı üretmektedir. Bu tezde, duyguyu diyalog oluşturmada entegre eden bir yaklaşım olan, AffectON-u, tanıtıyoruz. Hedeflenen bir duyguda dil üretmek için yaklaşımımız, olasılıksal bir dil modelini, bir duygu uzayını ve kelime yerleştirmelerini kullanmaktadır. AffectON'un kullandığı olasılıksal dağılım herhangi bir olasılıksal dil modelinden kaynaklanabileceğinden (örneğin, diziden diziye modeller, sinir dili modelleri, n-gramlar) yaklaşımımız dil modeli agnostiğidir. Bu nedenle, hem duygusal diyalog hem de duygusal dil üretimi için uygundur. Bu çalışmada, duygusal diyalog oluşturma ile deneyler yapıp, öznel ve nesnel değerlendirmeler gerçekleştirdik. Değerlendirmenin öznel kısmında, derecelendirme yapılabilmesi için bir kullanıcı arayüzü tasarlayıp, bu tür arayüzlerin tasarımı için öneriler sunduk. Hem öznel hem de nesnel değerlendirme sonuçları, yaklaşımımızın oluşturulan dili hedeflenen duyguya doğru çekmede başarılı olduğunu ve sözdizimsel tutarlılık konusunda çok az fedakarlıkta bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to its expressivity, natural language is paramount for explicit and implicit affective state communication among humans. The same linguistic inquiry (e.g. How are you?) might induce responses with different affects depending on the affective state of the conversational partner(s) and the context of the conversation. Yet, despite few studies which perceive affect as constitutive aspect of response generation, most of the existing dialog systems produce identical responses to a given inquiry, irrespective of affective information. In this thesis, we introduce AffectON, an approach for integrating affect into dialog generation. For generating language in a targeted affect, our approach leverages a probabilistic language model, an affective space and word embeddings. AffectON is language model agnostic since the probabilistic distribution can originate from any probabilistic language model (i.e. sequence-to-sequence models, neural language models, n-grams). Hence, it can be employed for both affective dialog and affective language generation. We experiment with affective dialog generation and conduct subjective and objective evaluations. For the subjective part of the evaluation, we design a designated user interface for rating and provide recommendations for the design of such interfaces. The results, both subjective and objective show that our approach is successful in pulling the generated language toward the targeted affect, with little sacrifice in syntactic coherence.