The effect of integration into global value chains (GVCS) on innovation performance and the case of Türkiye
Küresel değer zincirlerine (KDZ) katılımın yenilik performansı üzerindeki etkisi ve Türkiye örneği
  1. Tez No: 952308
  2. Yazar: SELİN GÖKTEN GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEOMAN PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Science and Technology, Economics, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tez, küresel değer zincirlerine (KDZ) eklemlenmenin yenilik performansı üzerindeki etkisini farklı KDZ katılım türlerini (geri katılım ve ileri katılım) analiz ederek incelemektedir. Bu amaçla, 1995-2018 dönemini kapsayan 41 ülke ve 19 sektöre ait panel veri kullanılarak ülkeler arası sektör düzeyinde bir analiz yapılmaktadır. Ayrıca, tez Türkiye'ye özel bir vurgu yaparak hem betimsel hem de ekonometrik analizler içermektedir. KDZ ve yenilik çalışmaları alanlarını birleştiren tez, OECD Ticarette Katma Değer (TiVA), Patent İstatistikleri ve Analitik İşletme Araştırma ve Geliştirme veri tabanları da dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan elde edilen verileri dönüştürüp toplulaştırarak kapsamlı bir veri seti oluşturmuştur. Bulgular, KDZ'ye katılımın yenilik performansı üzerindeki etkisinin, katılımın türüne ve sektörlerin teknoloji yoğunluğuna göre farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ülkeler arası analiz, geri katılımın yenilik performansını olumlu etkilediğini, buna karşın ileri katılımın anlamlı düzeyde olumlu bir etki göstermediğini ortaya koymaktadır. Teknoloji yoğunluğu dikkate alındığında ise, ihracat amacıyla girdi ithalatı, sadece orta-yüksek teknoloji yoğun sektörlerin yenilik performansını artırırken, diğer ülkelerin ihracatına girdi tedarik etme orta-düşük teknoloji yoğun sektörlerde yenilik performansını iyileştirmektedir. Türkiye'ye ilişkin olarak elde edilen bulgular gerek geri gerekse ileri katılımın genel olarak yenilik performansı üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığını ortaya koymaktadır. Ancak hem geri hem de ileri katılım yalnızca orta-yüksek teknoloji yoğun sektörleri olumlu etkilemektedir. Bu bulgulara dayanarak, tez, KDZ'ye katılımın yenilik performansı üzerindeki etkilerindeki farklılıkların bilgi ekonomisi ile yenilik çalışmaları alanlarındaki bazı unsurlardan kaynaklanabileceğini öne süren politika çıkarsamalarında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates the effect of integration into global value chains (GVCs) on innovation performance by analyzing different types of GVC participation, i.e., backward and forward participation. To this end, a cross-country industry-level analysis is conducted using panel data from 41 countries and 19 industries over the period 1995-2018. The thesis puts special emphasis on Türkiye by incorporating both descriptive and econometric analyses. Bridging the fields of GVC and innovation studies, it constructs a comprehensive dataset by transforming and aggregating data from multiple sources, including the OECD Trade in Value-Added (TiVA), Patents, and Analytical Business Enterprise Research and Development databases. The findings indicate that the effects of GVC participation on innovation performance vary according to the type of participation and the technology intensity of industries. The cross-country analysis reveals that backward participation positively affects innovation performance, whereas forward participation does not yield a significant positive effect. When considering technology intensity, importing inputs for exports enhances innovation performance only in medium high-technology industries, while providing inputs for other countries' exports improves innovation performance in medium low-technology industries. Regarding Türkiye, the results indicate no significant overall effect of either backward or forward participation on innovation performance. However, both backward and forward participation positively affect innovation in medium high-technology industries. Based on these findings, the thesis provides several policy implications, suggesting that the differences in the effects of GVC participation on innovation performance may stem from underlying factors in knowledge economics and innovation studies.