Sıçanlarda 5-florourasil ile indüklenen nefrotoksisitede kuersetin'in protektif etkileri
Protective effects of quercetin in 5-fluorouracil-induced nephrotoxicity in rats
- Tez No: 547615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sıçanlarda 5-Florourasil (5-FU) ile indüklenen nefrotoksisitede Kuersetin'in protektif etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Araştırmamızda yaklaşık 200-250 gr ağırlığında, 40 adet erişkin Sprague Dawley ırkı erkek sıçan kullanıldı ve sıçanlar rastgele 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 14 gün boyunca intra gastrik (i.g.) mısır yağı (1 ml) verildi. 5-FU grubuna 14 gün boyunca i.g. mısır yağı verildi ve 11. gün tek doz intra peritonal (i.p.) 5-FU (200mg/kg) enjekte edildi. Kuersetin50+5-FU ve Kuersetin100+5-FU gruplarına 14 gün boyunca mısır yağında çözdürülmüş sırasıyla 50 ve 100 mg/kg dozunda i.g. Kuersetin uygulandı. Bu gruplara 11. gün tek doz i.p. 5-FU (200 mg/kg) enjekte edildi. Kuersetin100 grubuna ise 14 gün boyunca mısır yağında çözdürülmüş Kuersetin (100 mg/kg, i.g.) uygulandı. Deneysel çalışmanın 15. günü sıçanlardan anestezi altında intra kardiyak kan örnekleri alındı ve dekapite edildiler. Kanlardan elde edilen serum örneklerinde üre, kreatinin ve kan üre nitrojen (BUN) değerlerinin analizleri yapıldı. Deney gruplarından elde edilen böbrek dokularında malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx), interlökin-33 (IL-33), akuaporin-1 (AQP-1) ve Nefrin parametreleri Elisa kitleri ile analiz edildi. Böbrek dokularında ayrıca Crossman tarafından modifiye edilen Mallory'nin üçlü boyaması yapılarak histopatolojik değerlendirme yapıldı. Bulgular: Serum üre, kreatinin ve BUN düzeyleri, 5-FU grubunda kontrol, Kuersetin100+5-FU ve Kuersetin 100 gruplarına göre anlamlı düzeyde arttı. 5-FU'nun böbrek dokusunda oksidatif stresi indüklediği ve Kuersetin'in antioksidan etkili olduğu belirlendi. 5-FU'nun, renal IL-33 düzeyini artırarak inflamasyonu uyardığı ve Kuersetin bu artışı inhibe etti. AQP-1 ve Nefrin düzeyleri deney grupları arasında farklılık arz etmedi. Kuersetin'in özellikle yüksek dozu, 5-FU'nun sebep olduğu histopatolojik değişiklikleri önledi. Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda, sıçanlara protektif amaçlı Kuersetin uygulamasının 5-FU kaynaklı böbrek toksiskasyonu önemli ölçüde önlediği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it has been aimed that determination of protective effects of Quercetin in 5-Florouracil (5-FU)-induced nephrotpxicity in rats. Material and method: In our study, forty male adult Sprague Dawley rats weighing approximately 200-250 g were used and rats randomly divided into five groups. The control group was given intra-gastric (i.g.) corn oil (1 ml) for 14 days. The 5-FU group was given i.g. corn oil (1 ml) for 14 days and a single dose of intra-peritoneal (i.p.) 5-FU (200 mg/kg) was injected on eleventh day. Quercetin50+5-FU and Quercetin100+5-FU groups were administered Quercetin, dissolved in corn oil, at doses of 50 and 100 mg/kg, respectively for 14 days. These groups were injected single dose 5-FU (200 mg/kg, i.p.) on the 11th day. Quercetin100 group was administered to dissolved corn oil Quercetin (100 mg/kg, i.g.) for 14 days. On the 15th day of the experimental study, intracardiac blood samples from the rats were taken under anesthesia and decapitated. Urea, creatinine and blood urea nitrogen (BUN) values in serum samples obtained from blood samples were analyzed. Malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx), interleukin-33 (IL-33), aquaporin-1 (AQP-1) and Nephrin parameters in kidney tissues obtained from experimental groups were analyzed by Elisa kits. In addition, kidney tissues were performed to histopathological evaluation by making the Mallory's triple staining modified by Crossman. Results: Serum urea, creatinine and BUN levels were significantly increased in the 5-FU group compared to the control, Quercetin100 +5-FU and the Quercetin100 groups. It was determined that 5-FU induced oxidative stress in renal tissue and Quercetin had antioxidant activity. It was observed that 5-FU stimulated inflammation by increasing renal IL-33 level and Quercetin inhibited to this increases. AQP-1 and Nephrin levels were not different among experimental groups. Especially high dose of Quercetin prevented to histopathological changes which caused by 5-FU. Conclusion: As a result of this study, it was determined that Quercetin administration to protective purpose the rats significantly prevented 5-FU-induced renal toxicity.