Özel beslenme ve danışmanlık merkezine başvuran post menopozal dönemde ve pre menopoz döneminde olan obez kadınların yaşam kalitesi düzeyinin belirlenmesi
Determination of quality of life of obese women in pre menopausal period and post menopausal period referring to special nutrition and counseling center
- Tez No: 547614
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE FÜSUN SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Özel Beslenme ve Danışmanlık Merkezine Başvuran Post menopozal Dönemde ve Pre menopoz Döneminde Olan Obez Kadınların Yaşam Kalitesi Düzeyinin Belirlenmesi Bu çalışma, premenopoz ve postmenopoz dönemde olan obez kadınların yaşam kalitesi belirlenmesi ve karşılaştırılması amacıyla yaşları 30-65 arasında değişen 100 kadında yürütülmüştür. Çalışmada yaşam kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden biri olan obezite ele alınmıştır. Premenopoz ve postmenopoz dönemdeki obez kadınların yaşam kalitesi araştırılmıştır. Araştırmada kişisel bilgi formu ile obezlere özgü yaşam kalitesi ölçeği uygulanmıştır. Yaşam kalitesi ölçeği 17 maddeden ve tek boyuttan oluşmaktır. Çalışmaya premenopoz ve postmenopoz dönemdeki 50 obez olmak üzere toplam 100 kadın katılmıştır. Obez menopozlu kadınlar, kıyafet seçiminde, gündelik yaşamda ve sosyal ilişkilerinde sorunlar yaşamaktadır ve bu durum yaşam kalitelerini etkilemektedir. Premenopoz ve postmenopoz dönemindeki kadınların ana öğün sayısı bakımından birbirine yakın oranda 3-4 öğün yemek yediği şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the quality of life of obese women in premenopause and postmenopausal period and it has been prepared with the attendance of 100 women who are between 30-65 years old. Obesity, which is one of the most important factors affecting quality of life, has been studied and the quality of life of obese women in menopausal period has been investigated. In the study, personal information form and obesity-specific quality of life scale were applied. The quality of life scale consists of 17 items and one dimension. In the premenopausal period, 50 obese women and 50 obese women in the postmenopausal period participated in the study. Women who are obese and in menopause have problems in choosing clothes, everyday life and social relationships, and this affects their quality of life. The women's responses has been accepted as sincere and this is the limitation of this study. Premenopause and postmenopausal women have about of 3-4 meals per day and the rates are close to each other.