Obez çocuk ve adolesanlarda fibroblast growth faktör (FGF) 21 düzeyinin glikoz metabolizması ve kemik mineral yoğunluğu ile ilişkisinin araştırılması
A study on the correlation between the fibroblast growth factor 21 (FGF21) levels on glucose metabolism and bone density among obese children andadolescents
  1. Tez No: 547616
  2. Yazar: FİLİZ AKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞIKLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Obez çocuk ve adolesanlarda fibroblast growth factor (FGF) 21 düzeyinin glukoz metabolizması ve kemik mineral yoğunluğu ile ilişkisinin araştırılması Giriş: Vücut yağ miktarındaki artış olarak tanımlanan obezite, çok faktörlü önemli bir sorundur. FGF21, karbonhidrat ve lipid metabolizmasının düzenlenmesinde özgün rol oynayan yeni bir metabolik faktördür. FGF21'in kemik metabolizmasındaki rolü ise paradoksik ve kompleks gözükmektedir. Hem metabolik sağlığı düzelttiği, hem de kemik yapımını azalttığı bildiren çalışmalar vardır. Obez adolesanlarda metabolik sağlık parametreleri ile ilişkisi ortaya konulmamıştır Amaç: Bu çalışmada FGF21'in serum düzeyinin obez çocuk ve adolesanlarda kontrol grubuna göre farklı olup olmadığının saptanması, kan şekeri ve insülin düzeyleri ile ilişkisi, ayrıca KMY ile bir ilişkisinin olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Haziran 2017-Eylül 2018 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi (AÜTF) Çocuk Endokrinolojisi ve Adolesan polikliniğine başvuran 8-18 yaş arasındaki çocuk ve adölesan çalışmaya alındı. Obez gruptan 98 olgu, kontrol grubundan 44 olgu olmak üzere toplam 142 olgu alındı. Rutin obezite tetkiklerinin (açlık kan şekeri, açlık insülin, lipit profili, karaciğer enzimleri) yanında serum FGF-21değerlerine ve KMY'na bakıldı. Metabolik sendrom(MS) tanımlaması yapılarak metabolik sendrom bileşenlerine göre ayrı ayrı değerlendirildi. Obezite, metabolik sendrom, FGF21 ve KMY bileşenleri arasındaki ilişki irdelendi. Bulgular: FGF-21 düzeyleri obez grupta 193.54±139.62 mg/dl, kontrol grubunda 158.69±151.81 mg/dl bulundu. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Obez grubunda KMY z skor değerleri kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p0.05). KMY z skor değerleri MS'u olan ve olmayan obez grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p0.05). FGF-21 değerleri KMRFT olmayan obez, KMRFT olan obez ve kontrol grupları arasında farklı bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
A study on the correlation between the fibroblast growth factor 21 (FGF21) levels on glucose metabolism and bone density among obese children and adolescents Introduction: Obesity, which is defined as the increase in body fat, is a multifactorial problem. FGF-21 is a new metabolic factor that plays a specific role in the regulation of carbohydrate and lipid metabolisms. However, the role of FGF-21 in bone metabolism seems somewhat paradoxical and complex. There are studies on FGF-21 that report it improves the metabolic health, and some report that it reduces the bone health. The effect of FGF-21 on metabolical health parameters in obese adolescents is still unknown. Objective: This study aims to find how the FGF21 serum levels differ from the control group compared to obese children and adolescent patients, its relationship between blood sugar and insulin levels, and its effect on bone density. Methods: Candidates for this study have been selected among the patients who been registered at the pediatric endocrinology and adolescent clinic of Ankara University Medical School (AUMS) between the ages of 8 to 18 duding the period of June 2017 to September 2018. There were 92 participants for the obesity group, and 44 for the control group; a total of 142 patients. In addition to the routine obesity workup, which includes fasting blood sugar, fasting insulin levels, lipid profile and liver enzymes, serum FGF21 levels and bone density have also ben tested. After determining the metabolic syndrome criteria, the participants were evaluated based on metabolic syndrome components, and the correlation between metabolic syndrome, FGF21 and bone density have been studied. Results: The FGF-21 levels in the obese group is found to be 193,54±139,62 mg/dl and in the control group 158,69±151,81 mg/dl. The difference between the two study groups are not statistically significant. Compared to the control group bone density z-score is significantly elevated (p0,05). Bone density z-score levels are significantly higher among obese with or without metabolic syndrome compared to the control group (p0,05). FGF-21 levels are not significantly different among obese with or without cardio metabolic risk factors and the control group (p>0,05).