Su soğutmalı selenoid elektromıknatısın manyetik alan haritasının çıkartılması
Mapping the magnetic field of water-cooled solenoid electromagnet
- Tez No: 547618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM TALİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI SOĞUKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Adıyaman Üniversitesinde üretilen su soğutmalı selenoid elektromıknatısın merkezindeki silindirik boşlukta oluşan manyetik alanın haritalandırılması yapılmıştır. Silindirik boşluk (kovuk) yaklaşık 20 cm çap ve 14 cm derinliğindeki bölge olup manyetik alanı ölçülecek bölgedir. Bu bölgedeki manyetik alanının ölçümü, ihtiyaca uygun olarak tasarlanıp üretilen bir robotik koluna eklenen farklı sensörler yardımı ile gerçekleştirilmiştir. Mekanizmanın üç boyutta hareket edebilmesi için üç adet adım motoru, mikro-denetleyiciler yardımı ile yönlendirilmiştir. Dolayısı ile bu çalışmada mekanik olarak üç boyutlu aksam tasarlanıp üretilmiştir. Mikro denetleyici yazılımı için Arduino kullanılmış ve sistem birbirine entegre edilmiştir. Daha sonra veriler alınıp analiz edilerek elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the magnetic field formed in the cylindrical space in the center of the water-cooled solenoid electromagnet produced in Adıyaman University was mapped. The cylindrical cavity is approximately 20 cm in diameter and approximately 14 cm in depth, and the magnetic field is the area to be measured. The measurement of the magnetic field in this region was carried out with the help of different sensors added to a robotic arm designed and produced according to the needs. Three step motors are guided by microcontrollers so that the mechanism can move in three dimensions. In this study, mechanically three-dimensional components are designed and produced. Arduino is programmed for microcontroller software and the system is integrated. Afterwards, the results were obtained by analyzing and analyzing the data.