A new image cipher using color space transform and Lorenz map
Renk uzayı dönüşümü ve Lorenz haritaları ile yeni bir görüntü şifreleme algoritması
- Tez No: 547660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bilgi güvenliği her çağda insanlık için önemli bir konu olmuştur. Ama günümüzde iletişim olanaklarının çeşitlenmesi, özellikle de internetin hızlı gelişimi bu ihtiyacın olabileceği en yüksek düzeye ulaşmasını sağlamıştır. Kriptografi, bilgi mahremiyeti ihtiyacını karşılamada en önemli araçlardan biridir. İcat edildiği günden bu güne, kriptografik teknikler, kullanılan iletişim kanalları ve aktarılan bilgi türüne paralel olarak sürekli değişmektedir. Günümüzde geniş bir yelpazede güvenli kriptografik yöntemler geliştirilmekte ve kullanılmaktadır. Ancak standart şifreleme algoritmaları, şifrelenen datanın türüne göre farklı verimlilikler göstermekte ve bu yöntemlerin farklı dosya tiplerine uygunluğu tartışılmaktadır. Özellikle multimedya dosyaları, metin dosyalarından farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler şifrelemede çeşitli avantajlar ve dezavantajlar getirmektedir. Bu sebeple görüntü şifreleme kriptolojinin özel altdallarından biri olarak incelenmektedir. Görüntü verileri, klasik blok şifreleme veya zincir şifreleme algoritmaları ile şifrelenebilir. Ama bu, verinin büyük olması, piksel değerleri arasında güçlü korelasyonlar bulunması ve kritik olmayan verinin fazlalığı gibi sebepler dolayısıyla yeterince verimli değildir. Bu nedenle, yıllar içinde görüntü şifreleme için farklı metodlar önerilmiştir. Kaotik metodlar, görüntü şifrelemeye fazlasıyla uygun olduğu için denenmiştir ve denenmeye devam etmektedir. Kaotik fonksiyonlar görüntü şifrelemeye çok çeşitli şekillerde entegre edilebilmekte ve çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir. Bunlardan biri de resmin bir kaotik yer değiştirme haritası ile karıştırılmasıdır. Araştırmacılar, kaotik yer değiştirme haritaları kullanarak şifrelemedeki karıştırma ve yayılma gerekliliklerinin karşılanabileceğini görmüş ve bu tekniğe özel bir ilgi göstermişlerdir. Bu tezde renkli bir resmi şifrelemek için Lorenz haritaları ve YCbCr renk uzayı dönüşümünden faydalanılarak yeni bir algoritma önerilmiştir. Algoritma şifreleme ve şifre çözme süreçlerini kapsayacak şekilde oluşturulmuş ve çeşitli testlerle güvenilirliği incelenmiştir. Ayrıca verimliliği ve geliştirilmesi için yapılabilecekler de önerilmiştir. Böylece görüntü şifreleme için kullanılabilecek özgün bir yöntem geliştirilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information security has been an important issue for humanity in every age. But nowadays, the diversification of communication facilities, especially the rapid development of the Internet, has made it possible for this need to reach the highest level. Cryptography is one of the most important tools to meet the need for information privacy. Since it was invented, cryptography techniques are constantly changing in parallel with the change in the communication channel used and the type of information transmitted. Nowadays, a wide range of secure cryptographic methods are developed and used. However, standard encryption algorithms show different efficiencies according to the type of encrypted data and the compatibility of these methods with different file types are discussed. Especially multimedia files have different features than text files and these features have several advantages and disadvantages in encryption. For this reason, cryptography of image files is examined as one of the special subdivisions of cryptology. Image data can be encrypted with conventional block encryption or chain encryption algorithms. But this is not efficient enough due to the large size of the data, the strong correlations between the pixel values and the high redundancy. For this reason, different methods for image encryption have been proposed over the years. The chaotic methods have been tried and tested since it is more than adequate for image encryption. Chaotic functions can be integrated into image encryption in a variety of ways and can be used for a variety of purposes. One of them is the mixing of the picture with a chaotic map. Researchers have observed that confusion and diffusion requirements in encryption can be met by using chaotic maps and have shown particular interest in this technique. In this thesis, a new algorithm is proposed using Lorenz maps and YCbCr color space transformation for encrypt a colored image. Algorithm was constructed to cover encryption and decryption processes and reliability was examined with various tests. It is also proposed what can be done for efficiency and development. Thus, a unique method that can be used for image encryption has been try to developed.