Fındık zurufu için peletleme parametrelerinin belirlenmesi
Determination of pelleting parameters for hazelnut husks
  1. Tez No: 547712
  2. Yazar: YUNUS ÖZCAN BAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ALP KAĞAN GÜRDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde her yıl fındık hasadından sonra açığa çıkan fındık zurufu artığının peletlenerek katı biyoyakıt olarak değerlendirilebilme olanakları araştırılmıştır. Denemeler 6 mm ve 10 mm iki farklı öğütme inceliğinde ve %9 ve %12 olmak üzere iki farklı nem içeriğinde materyallerle yapılmıştır. Elde edilen peletlerin fiziko-mekanik özellikleri, yanma sonucu açığa çıkan gaz emisyon değerleri, yanma sonucu açığa çıkan ısıl değer ve kül içeriği gibi özelliklerine bakılarak fındık zurufu tarımsal atığı için en uygun peletleme parametreleri tespit edilmiştir. Materyalin nem içeriği ve öğütme inceliğinin pelet hacim yoğunluğu, pelet yoğunluğu, peletlerin mekanik dayanıklılığı, sertliği, pelet nem içeriği değerleri gibi ölçülen tüm peletleme parametreleri üzerine etkileri istatistiksel açıdan önemli olduğu bulunmuştur. Elde edilen tüm bu sonuçlara göre fındık zurufu tarımsal artığından elde edilen peletlerin katı biyoyakıt olarak kullanılmasının hem çevresel faktörler hemde yakıt özellikleri bakımından oldukça uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study evaluation possibilities of hazelnut husk agricultural residues as a solid bio-fuel in the form of pellets were investigated, which comes out of hazelnut production every year in our country. Researches were done with the material at two different moisture contents (9%, 12%) and with two different particle sizes, 6 mm and 10 mm. Optimum pelleting parameters for hazelnut husk residue regarding to physical-mechanical properties, gas emissions, heating value and ash content after burning were determinated. The effect of material moisture content and particle size on the all parameters such as, pellet bulk density, pellet density, mechanical durability, firmness and pellet moisture content were found to be statistically significant. In conclusion, hazelnut husk agricultural residue was found to be very suitable as a solid biofuel in the form of pellets both in environmental and in fuel properties aspects.