Military regimes and human rights violations: The case of the Gambia
Askeri rejimler ve insan hakları ihlalleri Gambia
  1. Tez No: 547744
  2. Yazar: ABASS DARBOE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bir çok Afrika ülkesi tek partili demokrasi yanlısı bir çizgide veya askeri kurallar ile yönetilen bir çizgide dururken, Gambiya çok partili demokrasi çizgisi içinde olduğu için bağımsızlığına hızlıca kavuşmuştur. Gambiya, 1965 yılında bağımsızlığını kazandığında sabit bir demokrasi ile (Afrika'da demokratik yönetimin ve ümidin parlayan işareti) olarak kalmıştır. Ancak 1994 yılında, genç bir askeri subay grup tarafından müdahele edilene kadar bahsedildiği gibi ülkede demokratik bir yönetim tarzı uygulanmıştır. Askeri darbe sonrası bir çok alanda olmamasına karşın ani gelişen insan hakları ihlali ile kendini gösteren askeri darbe çok kısa bir süre sonra sivil rejim ortaya çıkmıştır. Askeri darbenin sivil rejime geçmesiyle insan hakları ihlali az da olsa kötü bir şekilde hissedilmiştir. Bu tezin amacı, askeri darbeden önce insan hakları durumunu ülkede gözlemleyerek ve askeri darbe sonrası yine insan hakları durumunu sivil rejime geçmesiyle beraber incelemesinin karşılaştırılması durumudur. Bu amacı geliştirirken, hali hazırda olan kaynakları gözden geçirerek nitel analiz bu araştırmaya bağlanarak metodolojik bir yapı benimsenmiştir. Sonuç olarak bu araştırma, askeri rejimin Gambiya'daki en kötü insan hakları ihlalini meydana getirdiğini ortaya çıkarmış ve Gambiya insan hakları sicilini önemli derecede etkilemiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
At a time when most African countries had been experiencing either a single party democracy or military rule, The Gambia was on the other hand experiencing a multiparty democracy that had began at independence. The Gambia had been enjoying a stable democracy since independence in 1965 (which made her shine as a beacon of hope for democratic dispensation in Africa) until 1994, when it was rudely interrupted by a group of young military officers in a military coup d'état. The aftermath of the coup, as it is in many if not all cases, was acute human right violation by the then military-turned civilian regime. Also the military-turn civilian regime sadly institutionalised human rights violations. The goal of this thesis is to critically analyse the human rights situation of The Gambia before the military coup in comparison to the human rights situation of The Gambia during the then military-turned civilian regime. In achieving this goal, the methodology adopted by this research is to conduct a qualitative analysis by reviewing relevant available literatures. The conclusion this research has reached is that the military regime (1994) brought the worst human right violations on Gambians, and it also strained The Gambia's human rights record.