İlkokul öğretmenlerinin sınıf yönetimi konusunda düşünceleri
Primary school teachers' thoughts about class management
  1. Tez No: 547750
  2. Yazar: ŞEVİN KAPLAN ADIYEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetimi konusunda düşüncelerini belirlemek, sınıfta karşılaştıkları istenmeyen davranışlar ve bu davranışlarla başa çıkma konusunda yaklaşımlarını belirlemek, sınıf ortamının düzenlenmesi ve olumlu iklim oluşturulması, uygun olmayan öğrenci davranışlarının önceden tespit edilerek önlenmesi, kurallara uyumun sağlanmasıyla ilgili öğretmenlerin görüşlerinin alınması amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama araştırmasında desenlenmiştir. Araştırma Büyükçekmece, Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar, Başakşehir, Beşiktaş, Küçükçekmece ilçelerinde yer alan toplam 20 devlet okulu ve 9 özel okulda görev yapan 313 sınıf öğretmeniyle yürütülmüştür. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Sınıf Yönetiminde Öğretim Etkinlikleri Ölçeği ve Sınıf Yönetimi Anketi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde t testi, frekans,yüzde, korelasyon, Mann Whitney U testi, Levene testi, varyans analizi (One Way ANOVA) testi, çoklu karşılaştırma Tukey testi, Kruskal Wallis testi, Ki Kare testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, sınıf öğretmenlerinin hem öğrenci merkezli hem de öğretmen merkezli öğretim etkinlikleri kullandığı ancak öğrenci merkezli öğretim etkinliklerini daha fazla tercih ettiği görülmüştür. Özel okullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin öğrenci merkezli öğretim etkinliklerini daha fazla benimsediği tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin öğretim etkinlikleri çalıştıkları okul türüne, eğitim fakültesinden ve sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olma durumuna, yüksek lisans yapma durumuna, kıdeme, okullarındaki çalışma süresine, ders verdikleri öğrenci sayısına göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Sınıf öğretmenlerinin sınıf kurallarına uyumun sağlanması maddeleri içerisinde en çok“kurallara uyarak öğrencilere model olma”davranışını gösterdiği belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin en az ise“kurallara uyulduğunda ödül yöntemini kullandığı”ve“kurallar ihlal edildiğinde cezaya başvurduğu”tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin istenmeyen davranışların önceden tespit edilerek önlenmesi maddelerine vermiş oldukları cevaplar incelendiğinde öğretmenlerin en çok“beklediği davranışı öğrencilere açıklama”, en az ise“planlama çalışmalarına öğrencileri katma”maddesini gerçekleştirdiği belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin cevapları doğrultusunda sınıflarda en çok görülen istenmeyen davranışın“arkadaşlarını sürekli şikayet etmek”olduğu görülmektedir. İstenmeyen davranışlar içerisinde en az görülen davranışın ise“hırsızlık yapmak”olduğu belirlenmiştir. Sınıf öğretmenleri istenmeyen davranışlarla karşılaştıklarında en çok kullandıkları yöntemin“sorunun nedenini araştırmak”, en az kullandıkları yöntemin ise“fiziksel ceza”yöntemi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to measure the thoughts of the prımary school teachers working in primary schools in class management, to identify the undesirable behaviors and their approaches dealing with these behaviors, to organize the classroom environment and to create a positive climate, to detect and prevent inappropriate student behaviors in advance, to ensure compliance with the rules. It was aimed to get the opinions of the teachers concerned. The research was carried out in quantitative research methods. The research was carried out with a total of 313 class teachers working in 20 public primary schools and 9 private schools located in Büyükçekmece, Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar, Başakşehir, Beşiktaş, Küçükçekmece. The data of the study was collected by several forms including personal information form, teaching activities scale in classroom management and classroom management questionnaire. In order to analyze the data, T test, frequency, percentage, correlation, Mann Whitney U test, Levene test, variance analysis (One Way ANOVA) test, multiple comparison Tukey test, Kruskal Wallis test, Chi-square test were used. According to the research findings, it was observed that prımary school teachers used both student-centered and teacher-centered teaching activities. Hovewer, their preferrence mainly focuses on student-centered teaching activities. It has been determined that prımary school teachers working in private schools adopt more student-centered teaching activities. Prımary school teachers' teaching activities show a significant difference according to the type of school they work, faculty graduation and classroom teaching methods, master's degree, seniority, working time in schools and the number of students they teach. The least used technique used by class teachers among all the items was“planning together with students”. Also, mostly used behavior in obeying the rules in class by prımary school teachers was“Following the rules themselves ho have a positive infulence on students, letting them model the behavior”. It has been determined that the class teachers did not use the reward method when the rules are obeyed. Hence, they did not apply punishment when the rules are violated. It is seen that teachers explain the expected behavior beforehand in order to prevent of unwanted behaviors. In line with the answers of the class teachers, it is seen that the most common undesirable behavior in the classrooms was constantly complaining about friends' behaviors. And the least undesirable behavior in the classrooms was“stealing”. When class teachers encounter undesired behaviors, the most frequently used method to handle the situation was to investigate the cause of the problem and the least used method was physical punishment method.