2000-2017 arası vizyona giren Marvel çizgi roman uyarlaması filmlerde bireysel psikoloji
Individual psychology in Marvel studio's comic book adaptation movies between 2000-2017
  1. Tez No: 547751
  2. Yazar: ESER YEŞİM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET İMANÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Psychology, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, popüler kültür sineması içerisinde güçlü bir yer edinen Marvel Stüdyoları'na ait çizgi roman uyarlaması filmlerin altyapısında bulunan Adleryan unsurların analizini ortaya çıkarma gayesi gütmektedir. Çizgi roman uyarlaması filmlerin süper kahraman odaklı oluşumunun ardında yatan gerekçeleri ortaya çıkarma amacındaki ilk bölümü takiben toplam üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, çizgi roman kavramının ortaya çıkış sürecinden itibaren ne gibi şartlar/zorluklar ile karşılaştığına belirteç görevi taşıyan çizgi roman tarihini ele almaktadır. Onu müteakip, Marvel şirketinin yirmi birinci yüzyıla değin aldığı biçim ve günümüzde artan talebin potansiyel sebeplerine“sosyolojik/psikolojik”gerekçeler adı altında değinilmektedir. İkinci bölüm Alfred Adler'ın ortaya koyduğu“Bireysel Psikoloji”hususuna dairdir. Bu bölüm, Adleryan bakış açısına dair gerekli bilgileri ele almaktadır. Tez, 2000-2017 arasında seyirciye sunulan Marvel Stüdyoları'na ait filmler ve barındırdıkları karakterlerin Bireysel Psikoloji esasları doğrultusunda, nitel yapıyı esas alan literarür incelemesi ve gözleme dayalı örnekleme yöntemi ile gerçekleşen analizi içeren bölüm ile son bulmaktadır. Araştırma, çizgi roman uyarlaması film senaryolarının, seyircisinin özüne ulaşmak için kullandığı Adleryan yöntemleri ortaya sermek uğrundadır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed at revealing the analysis of Adlerian elements found in the infrastructure of comic adaptation films of Marvel Studios which acquired a strong place in popular culture cinema. Comic book adaptations consist of a total of three parts, following the first part to reveal the reasons behind the superhero-focused formation of films. The first part of the research deals with the history of comics, which serve as a marker for what conditions/difficulties the comic book concept has encountered since its emergence. This part shows the form that Marvel's company has taken to the twenty-first century and the potentials of today's increasing demands are referred to as“sociological / psychological”reasons. The second part is about“Individual Psychology”which Alfred Adler puts forth. This section deals with the necessary information on Adlerian point of view. The thesis concludes with an episode in which the films belonging to the Marvel Studios, presented between 2000 and 2017 and the analysis of the characters they possessed are based on qualitative research in the direction of Individual Psychology and analysis by observational sampling methods. The research reveals the usage of Adlerian methods in comic book adaptation film scripts that the audience uses to reach its essence.