Elmalılı M. Hamdi Yazır'ın Müşkil ayetlere yaklaşımı
Elmalili M. Hamdi̇ Yazir's approach to the Mushkil Al-Quran
  1. Tez No: 547769
  2. Yazar: MEHMET YALINKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamız giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümü araştırmanın konusu, önemi, sınırlılıkları ve önceki çalışmaları kapsamaktadır. Birinci bölümde müşkilin tanımı, müşkil ile benzerliği olan kavramlar, âlimlerin müşkil kavramına yaklaşımları, tefsir ilmi ve müşkil ayetler meselesi ve Müşkilü'l Kur'an meselesinin tarihi seyri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde ise üzerinde çalıştığımız tefsirin müellifi olan Elmalılı'nın hayatı, ilmi kişiliği ve eserleri, Elmalılı'nın müşkil ayetlere yaklaşımı ve bu konu hakkında kendine has, özgün bir yaklaşımının olup olmadığı ele alınmıştır. Bu yaklaşımların Elmalılı'nın özgün bir yorumu olup olmadığını anlayabilmek için, Elmalılı'dan önceki müfessirlerin konu ile ilgili yaklaşımları ile Elmalılı'nın yaklaşımları birlikte değerlendirilmeye çalışılmıştır. Müşkil ayetler, lügavi (sözcük) bakımından değil de daha ziyade ıstılahi (kavramsal) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study has consisted of three main sections and results. The introductory chapter has covered the subject of research, its importance, limitations and previous studies. In the first chapter, it has been tried to give information about the definition of the Mushkil al-Quran and related to the concepts that similarities to the Mushkil, the approach of scholars to the concept of the Mushkil, the scıence of Tafsir and questions of the Mushkil al-Quran and historical course of issues of the Mushkil al-Quran. In the second and third chapter, Elmalılı's life, his scientific personality and studies, the approach of Elmalılı to the Mushkil al-Quran and whether he has his own unique interpretation of Elmalılı, the approaches of Elmalılı and the approaches of interpreters before Elmalılı have been evaluated together. Verses of the Mushkil have not been determined in terms of linguistic (vocabulary), but have been determined in terms of technical terms (conceptional).