Bağırsak parazitozlarının tanısında ve tedavi sonuçlarının takibinde kalitatif ve kantitatif yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of the qualitative and quantitative methods in the diagnosis intestinal parasites, and the observation of theraphy results
  1. Tez No: 54779
  2. Yazar: ÜMİT DENİZ KESKİNLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yaşları 17 ile 26 arasında değişen 40 ' kadın, 60 'ı erkek toplam 100 kişinin dışkı örnekleri direkt ve yoğunlaştırma yöntemleriyle incelendi. Direkt metodla % 31, yoğunlaştırma metodları ile % 59 'unda bir veya birden fazla parazit saptandı. Helmintler % 50, protozoonlar % 9 oranında bulundu. Bağırsak parazitlerinin türlerine göre dağılımı şöyleydi ; A. lumbricoides % 36, tenya % 9, T. trichura % 3, E. histolytica % 5, G. intestinalis % 4. iki dışkı örneğinde birden fazla parazite rastlandı Sonuçlara göre konsantrasyon metodları direkt metoda göre daha başarılı bulundu. Şöyle ki konsantrasyon metodları ndaki başarı oranı % 100 sayarsak direkt metod için bu oran % 52.5 olmaktadır. A. lumbricoides ve/veya T. trichura saptanan hastaların tedavisinde Mebendazol kullanıldı. E. histolytica ve/veya G. intestinalis 'li hastalara Metronidazole verildi. Tenyazis vakaları ise Niclosomide ile tedavi edildi. Başarılı t edavi oranları A. lumbricoides için % 66.7, tenya için % 77.7, E histolytica için % 80, T. trichura ve G. intestinalis için % 100 olarak saptandı. Bir diğer önemli sonuçta, örneklerdeki yumurta sayısı ile bunların direkt metodla saptanabilmesi arasında pozitif bir ilişkinin varlığı idi. Şöyleki yumurta sayısı ne kadar çoksa direkt metodla tesbit edilebilme şansı o derece yüksektir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Comparison Of The Qualitative And Quantitative Methods In The Diagnosis of Intestinal Parasites, And The Observation of Therapy Results. In this study stool specimens from a group of 100 persons, 40 females and 60 males, between the ages of 17 to 26 years were examined by using direct and concentration methods. One or more kinds of intestinal parasites were found in 31 % of samples by direct method, and in 59 % by concentration methods. The results showed that helments and protozoons were 50 % and 9 % respectively. Distribution of intestinal parasites with respect to their type were as follows : A. Lumbricoides 36 %, Taenia 9 %, T. trichura 3 %, E. histolytica 5 % and G. intestinalis 4 %. In two stool specimens, there were more than one parasites. According to the results, concentration methods were found to be more accurate than direct method, that is, if we assume that the success rate for concentration method is 100 %, then it will be 52.5 % for direct method. In the treatment of patients with A. lumbricoides and/or T. trichura, mebendazole was used. Other cases with E. histolytica and/or G. intestinalis were administered metronidazole. As for the taeniazis cases, they were cured with Niclosamide. The success of the treatment of patients were 66.7 % for A lumbricoides, 77.7 % for taenia, 80 % for E. histolytica, 100 % for both 7". trichura and G. intestinalis. Another important result of the study was that there was positive correlation between the egg counts in the samples and the reliability of the direct method, that is the larger number of the eggs, the better results can be obtained by direct method.