6306 Sayılı Kanun kapsamında kentsel dönüşümde riskli alanlara yönelik paylaşım modelleri ve bir model önerisi
The model of shareholders for risk areas and a model proposal in urban transformation onder the Law of 6306
  1. Tez No: 547790
  2. Yazar: BEŞİR AÇIKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
6306 Sayılı Kanun'da dayanak bulan kentsel dönüşüm uygulamaları, Türkiye'de 1999 yılında meydana gelen depremle birlikte gündeme gelmiş ve günümüze kadar yerel yönetimler kontrolünde uygulama bulmuştur. Bu uygulamalarda kentsel dönüşüm planlayıcısı olan belediyeler kamu otoritesi konumunda yer almakta ve kanunun kendisine tanıdığı imkanlar dairesinde işleyişi sağlamaktadır. Ancak, uygulamalarda standardizasyonun olmaması ve belediyelerin kendi tasarruflarında bu uygulamaların şekillenmesi zaman zaman haksız sonuçlar doğurabilmekle birlikte kentsel dönüşümü de amaçlarından uzaklaştırabilmektedir. Bu itibarla, belediyeler yönetiminde uygulanan kentsel dönüşümün merkezi otorite kontrolünde olması ve konuya ilişin uygulamalar bütününün yine merkezi otorite tarafından kanun marifetiyle tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu vesile ile ülkede kentsel dönüşüm hem standardize edilmiş olacak hem de bu sebeple meydana gelebilecek olan hak ihlallerinin de önüne geçilebilecektir. Ayrıca, kentsel dönüşüm uygulamaları bir rant konusu olarak algılanmaktan çıkacak ve toplumsal amacına da ulaşabilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Find a foothold in the Law No. 6306 urban renewal applications, in Turkey, in 1999, he came up with an earthquake until today and has found application in the control of local governments. In these applications, municipalities, which are the urban transformation planners, are in the position of public authority and ensure the functioning of the law within the scope of the opportunities that the law recognizes. However, the lack of standardization in the practices and the shaping of these practices in the municipalities' own savings may cause unfair results from time to time, but may also lead to urban transformation. In this respect, it is of great importance that the urban transformation under the administration of municipalities is under the control of the central authority, and that the practices of the whole subject are again determined by the central authority. Thus, the urban transformation in the country will be both standardized and the rights violations that may occur for this reason will be prevented. In addition, urban regeneration practices will not be perceived as a matter of rent and will have achieved their social goals.