Seeking traces of the otherization structure in cyberpunk
Siberpunk'ta ötekileştirme biçimlerinin izlerini aramak traces of the otherization structure in cyberpunk
- Tez No: 547794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA ÖZKARACALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanlık tarihi boyunca süregelen en temel sorunlardan biri kimlik kurulumları, Ben ve Öteki konumlandırmaları olmuştur. Modern ve Postmodern çağlar içerisinde yeniden kurgulanan kimlik yapıları sonucunda onların karşısına tahsis edilen Öteki türleri, çağın gereklilikleri ve sistemin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden üretilmektedir. Bu bağlamda bu temsiliyetlerin en görünür şekilde gözlemlenebileceği alanlardan biri olan sinema, oluşturulan kodları okumak anlamında verimli bir alan sunmaktadır. Bu çalışmadaki ana sorunsal cyberpunk filmlerinde“insan”olma niteliğinin hangi koşullar altında sağlanabildiği, Ötekileştirme mekanizmalarının hangi yollarla kurulduğu ve hangi grupların nasıl temsil edildiği etrafında şekillenmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most fundamental problems that have persisted throughout the history of mankind has been identity setups, I and Other positioning. Types of Other that are allocated to them as a result of identity structures reconstructed in the Modern and Postmodern Era are reproduced in line with the requirements of the age and the needs of the system. In this context, cinema, which is one of the areas where these representations are most visible, offers a productive area to read the generated codes. The main problematic of this study is shaped around under which conditions the quality of being“human”is actualised in cyberpunk films, in which ways the Othering mechanisms are established and which groups are represented in what ways.