21.yüzyıl başında sinemadaki avangard izler
Avant-garde traces in cinema at the beginning of the 21st century
  1. Tez No: 645283
  2. Yazar: AYDIN KETENAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Küreselleşmenin etkisi ile birlikte ortaya çıkan sorunlardan biri, kişilerin ve toplumların kimlik sorunudur. Sanat eserlerinin iktidar kavramı ile ilişkileri de bu sorun temel alınarak incelenmektedir. Avangard kavramı, sanatın, iktidar özneleri ile mücadelesinin tanımlaması olarak ele alınmaktadır. Bu çalışma, 21.yüzyıl sinemasının, avangard olarak nitelendirilebilecek özelliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Matrix Serisi, Dönüş Yok, Mulholland Çıkmazı ve Yazı-Tura adlı filmler, kimlik sorunlarını ve yeni toplum arayışlarını konu etmeleri sebebiyle çalışmanın temelini oluşturmaktadırlar. Çalışmanın birinci bölümünde sanatın ve estetiğin tarihsel gelişimi sunularak avangardın doğuş sebepleri ortaya konmaktadır. İkinci bölümde, konu, sinema üzerine yoğunlaştırılarak, avangard sinemanın gelişimi aktarılmaktadır. Üçüncü bölümde ise, örnek filmlerin barındırdığı avangard izler araştırılmaktadır. Çalışma sonucunda, 21.yüzyıl sinemasının avangard özelliklerinin, içerikte kimlik arayışlarına, biçimde ise yeni görüntüleme ve kurgu tekniklerine dayandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The important one's of concerns which comes out with effect of globalization is individuals and societies identity problem. The work of arts and government concepts relationships is examined based on this problem. The avant-garde concept, is dealt with as definition of struggle with art and government subject. This study aimed to exposed 21st century cinema's characteristics could qualified as avant-garde. The films named Matrix, Irreversible, Mulholand Drive and Yazı Tura has formed to this study's foundation because of its got subjects of identity problems and new society seeking. In the first chapter; historical development of art's and aesthetic's is presented and avant-garde's birth reasons is exposed. In the second chapter; subject is become dense to cinema and development of avant-garde cinema is transferred. In the third chapter; avant-garde traces in which sample films's accomodated that mentioned above is searched. In the conclusion part; exposed that avant-garde characteristics in 21st century's cinema's based on identity seeking in content, new visualization and editing technics in form.