Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çalışanların iş motivasyonu üzerindeki etkileri
The effects of violence against health workers on work motivation of employees
  1. Tez No: 547802
  2. Yazar: SONGÜL ATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, İşletme, Health Education, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, sağlık kurumlarında çalışanlara yönelik şiddetle karşılaşma oranının, karşılaşılan şiddetin türünün, şiddetin oluşmasını etkileyen nedenlerin ve çalışanların şiddet sonrasındaki motivasyonlarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma çalışmasının örneklemini Karabük İlinde bulunan sağlık kurumlarında çalışan 156 sağlık personeli oluşturmuştur. Araştırma verileri literatür araştırması sonucunda uzman görüşleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Araştırmadaki anket soruları kişisel bilgilere yönelik tanımlayıcı sorular ile kurumdaki şiddete dair bilgilere göre fonksiyonel değişkenlerin bulunduğu iki kısımdan oluşmaktadır. Toplanan verilerin değerlendirilmesi tanımlayıcı istatistiki yöntemler (Ortalama ve frekans) ve Kruskal Wallis H testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmaya katılımı sağlayan sağlık çalışanlarının yaş ortalaması 37,08 olup, katılımcıların çalışma yaşamlarında en az bir defa dahi olsa şiddete maruz kalma oranı ise %60,9'dur. En çok uğranılan şiddet türü %58,9 ile sözel şiddet olmakla beraber, en çok hasta yakınları tarafından uygulandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the ratio of the violence to the employees in the health institutions, the type of the violence encountered, the reasons affecting the formation of the violence and the motivation of the employees after the violence. The sample of the research study consisted of 156 medical staff working in health institutions in Karabük. The data of the research has been evaluated by considering the expert opinions as a result of theliterature research.The survey questions consist of two parts, which contain functional variables according to the information about the personal information and the information about the violence in the institution. The data were collected using descriptive statistical methods (mean and frequency) and Kruskal Wallis H test. The average age of the health care workers who participated in the study was 37.08, and the rate of exposure to violence at least once in the working life of the participants was 60.9%.