The correlation of metalinguistic awareness of bilingual students with learning English as a foreign language
İkidilli öğrencilerin üstdil farkındalıklarının yabancı dil olarak İngilizce öğrenimiyle ilişkisi
- Tez No: 547801
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SOFU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada iki dilli ortaokul öğrencilerinin üstdil farkındalıklarının İngilizce öğrenimiyle olan ilişkisi incelenmektedir. Üstdil farkındalığının erken çocukluk dönemlerinden itibaren anlama, düşünme ve çeşitli dil becerileri gibi bir çok alanda oldukça etkili olduğu farklı çalışmalarda ele alınmıştır (Bialystok, 2001; Cenoz & Valencia, 1994; Lasagabaster, 1998). Özellikle dil öğrenim süreçleri ve birden fazla dil öğrenme süreci arasındaki ilişki son dönemde çeşitli alanlardan araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Cenoz (2003) birden fazla dil edinimi esnasında üstdil farkındalığının arabulucu bir rol oynadığını belirtmiştir. Cummins (1976) üstdil farkındalık ve becerilerinin öğrencilerde bir eşik oluşturduğu yönündeki hipotezini Eşik Kuramı Teorisi olarak açıklamış ve bu durumun öğrenme sürecindeki etkilerine değinmiştir. Bu çalışmada aile içinde öğrenilen farklı bir dil ile birlikte Türkçe bilen ikidilli öğrencilerin ve sadece Türkçe bilen tek dilli öğrencilerin İngilizce öğrenimleri ve hem Türkçe hem İngilizce dillerindeki üst dil farkındalıkları karşılaştırılmıştır. Üstdil farkındalıkları ile İngilizce öğrenimleri arasındaki ilişki her iki gruptan elde edilen verilere göre analiz edilmiştir. İki grup arasında istatiksel açıdan farklılıklar olduğu ve her iki grup verilerine göre uygulanmış olan testler yoluyla üstdil farkındalıkları ile yabancı dil edinimleri arasında yüksek korelasyon bulunduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak, iki dilli öğrencilerden seçilen bir grupla dil becerileri ve farkındalıkları üzerine gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ve değerlendirmeler sonucu yüksek başarı gösteren öğrencilerin farkındalıklarının daha belirgin olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been aimed to investigate the correlation of metalinguistic awareness of heritage bilingual students who have different linguistic backgrounds with learning English as a foreign language. There have been several numbers of studies which have emphasized the role of metalinguistic awareness in some research areas such as comprehension, creative thinking, and some linguistic skills; stating that metalinguistic awareness and skills have been found as developing in early childhood ages. Especially, first language acquisition and learning more than two languages have been lately investigated in certain studies (Bialystok, 2001; Cenoz &Valencia 1994; Lasagabaster, 1998). As one of the distinctive studies, Cenoz (2003) have claimed that metalinguistic awareness has been noted as having the role of mediating factor while learning additional languages. Furthermore, Cummins (1976) has explained the Threshold Level Hypothesis as having linguistic awareness and skills can be accepted as a threshold which is needed to be gained while learning additional languages. In this present study, the difference between heritage bilingual students and monolingual students in terms of metalinguistic awareness in both Turkish and English and learning English as a foreign language have been evaluated. It has been found that there has been a statistically significant difference between the results of both groups and a high correlation of metalinguistic awareness with learning a foreign language. Finally, the opinions of heritage bilingual students on the extreme have been discussed in terms of linguistic knowledge and awareness with semi-structured interviews. According to analyses higher metalinguistic awareness has been found related to higher results and scores in tests.