Gestasyonel diyabetes mellitus tanısı almış gebelerde nükleer manyetik rezonans yöntemi kullanılarak kan metabolomik profillerinin araştırılması ve klinik özelliklerle birlikte değerlendirilmesi
Investigation of blood metabolomic profiles in pregnant women diagnosed with gestational diabetes mellitus using nuclear magnetic resonance and evaluation with clinical features
  1. Tez No: 952095
  2. Yazar: BUĞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Gestasyonel diyabetes mellitus (GDM) tanılı gebelerin metabolizmasında meydana gelen değişiklikler kan metabolit profillerine yansımaktadır. Bu çalışmada, GDM''nin metabolik profilini karakterize etmek için GDM'li gebeler ile GDM'si olmayan gebelerin plazmasının metabolik profillerinin analiz edilmesi planlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya 26 GDM tanılı (diyetle (n=6) ve insülinle tedavi edilen (n=20)) ve 26 sağlıklı gebe dahil edilmiştir. Analiz kapsamında in vitro diagnostic (IVDr) sistem kategorisindeki NMR spektrometrisi ile lipid türevleri de dahil olmak üzere toplam 144 metabolit kantitatif olarak değerlendirilmiştir. Verilerin dağılımı Shapiro-Wilk testi ile belirlenmiş; parametrik veriler için t-testi ve ANOVA, parametrik olmayan veriler için Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri uygulanmıştır. ROC eğrisi ve korelasyon analizleriyle ayırt edici parametreler ve klinik ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Metabolic alterations in pregnant women diagnosed with gestational diabetes mellitus (GDM) are reflected in the blood metabolite profiles. This study aims to characterize the metabolic profile of GDM by analyzing the plasma metabolomic profiles of women with diet-controlled and insulin-treated GDM and those without GDM. Methods: The study included 26 pregnant women diagnosed with GDM (diet-controlled, n=6; insulin-treated, n=20) and 26 healthy pregnant women. A total of 144 metabolites, including lipid derivatives, were quantitatively analyzed using in vitro diagnostic research (IVDr) nuclear magnetic resonance (NMR) spectroscopy. Data distribution was assessed using the Shapiro-Wilk test. Group comparisons were performed using t-test and ANOVA for parametric data, and Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests for non-parametric data. Discriminative parameters and clinical associations were evaluated using ROC curve and correlation analyses.