Özel ve devlet hastanesinde çalışan doktorlarda tükenmişlik sendromu ve algılanan stres düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between burnout syndrome and the levels of perceived stress in physicians working at private and state hospitals
- Tez No: 547849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma özel ve devlet hastanesi doktorlarının tükenmişlik ve algılanan stresini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca tükenmişlik ile algılanan stres arasındaki ilişki incelenmiş; bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu araştırmanın örneklemini özel ve devlet hastanelerinde çalışan toplam 144 tıp doktoru oluşturmaktadır. Araştırma tesadüfi örneklem ve gönüllülük esasına dayanarak yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”,“Algılanan Stres Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan bir sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, doktorlarda tükenmişlik sendromu ve algılanan stres düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Buna göre, doktorlarda algılanan stres düzeyi arttıkça tükenmişlik düzeyi de artmaktadır. Özel hastanede ve devlet hastanesinde çalışan doktorların tükenmişlik ve algılanan stres düzeyleri arasında ise anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Çalışma sonuçları güncel literatürün ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the burnout and perceived stress of private and public hospital doctors. In addition, the relationships between burnout and perceived stress were determined and it was investigated whether these variables differ according to demographic characteristics. The sample of this study consists of 144 medical doctors working in private and state hospitals. The study was based on random sampling and volunteering.“Maslach Burnout Inventory”, Perceived Stress Scale" and a sociodemographic data form developed by the investigator were used for the data collection. As a result of the research, it's found that there was a statistically significant relationship between burnout and the levels of perceived stress among physicians. Thus, as the level of perceived stress level increased in physicians, the burnout syndrome increased. There was no significant difference of burnout and the level of perceived stress between the physicians working at private and state hospitals. The results of the study are discussed in the light of the current literatüre.