Market and technical analysis in investment projects preparation: An application on Mayesfloor Project
Yatırım projelerinin hazırlanmasında pazar ve teknik analizi: Mayesfloor Projesinde bir uygulama
- Tez No: 547858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tümdengelimci bir araştırma olarak, bu araştırma, bir yapı malzemesi olarak toprak bazlı tuğlaların üretimi için yeni bir teknolojinin kullanılmasına yönelik genel eğilimin gözlemine dayanmaktadır; Bu eğilim çoğunlukla Güney Afrika ülkelerinde (Güney Afrika, Kenya ve Malavi), Hindistan, Bangladeş, Nepal, Tayland ve Filipinlerde görülebilmektedir. Bu genel eğilimden, bu“devrim”in Gabon'da yeteri kadar tatmin olunmayan bir ihtiyaca karşılık gelebileceği ve bazı illerin nüfuslarının çok fazla kullanabileceği ve bu teknolojinin sunduğu çok avantajlar nedeniyle geleneksel ve modern konutların iyileştirilmesi için benimsenebileceği varsayılmaktadır. Bu genel gözlem temelinde, bu trendde yer alan teknolojinin sunduğu iş fırsatını objektif olarak değerlendirmek için bir pazar ve teknik fizibilite çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket, analiz edildiğinde veriler toplanmış ve nihayet, bu teknolojinin Gabon'un ekonomik ortamında olumlu bir yankı bulabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a deductive research, this research is based on the observation of the general trend towards the use of a new technology for the production of earth-based blocks as a building material; this trend can be observed mostly in Southern African countries (South Africa, Kenya, and Malawi), India, Bangladesh, Nepal, Thailand, and the Philippines. From this general trend, it has been hypothesized that this“revolution”could very well correspond to a need not satisfied enough in Gabon and that the populations of some provinces could use it very much and adopt this technology for the improvement of their traditional and modern habitat because of the multiple advantages it presents. Based on this general observation, we conducted a market and technical feasibility study to objectively assess the business opportunity presented by the technology involved in this trend. The survey allowed us to gather enough data that we analyzed and finally got to the conclusion that this technology could find a favorable echo in the Gabonese economic environment.