Fizibilite raporlarının hazırlanmasında risk ve belirsizlik analizlerinin kullanılması
Application of risk and uncertainty analysis in preparation of feasibility studies
  1. Tez No: 152379
  2. Yazar: SÜLEYMAN HİLMİ GÜMÜŞKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
FİZİBİLİTE RAPORLARININ HAZIRLANMASINDA RİSK VE BELİRSİZLİK ANALİZLERİNİN KULLANILMASI ÖZET Bir yatırım karan alırken birbiriyle ilişkili bir çok teknik, idari, hukuki ve finansal faktörler dikkate alınır. Bu faktörlerin hepsi fizibilite raporlarının içeriğini oluşturur. Fizibilite raporu yatırımın kârlı olup olmadığım söyleyen bir rehberdir. Eğer sonuç olumlu ise yatırımla ilgili analizleri genişletebiliriz. Şayet tersi durum söz konusu ise yatırımdan vazgeçebilir ve böylece zaman ve para kaybetmemiş oluruz. Sağlıklı kararlar verebilmek için çok yararlı bir araçtır. Yaşadığımız gerçek dünya hadiseleri ve durumları çoğu kez tahmin edilemeyen bir belirsizlikler dünyasıdır. Bu da risk ve belirsizlik fikrinin incelenmek zorunda olduğu anlamına gelir. Kesin durumların ilerideki muhtemel olumsuz durumlarının olasılıkları tam olarak bilinebildiği hallerde riskli karar denir. Bunun zıddı olarak olasılıklar tam olarak bilinemiyorsa bu karar belirsizdir. Organizasyonlar ve şirketler için; ürüne olan talebin azalması, yatırımcılar tarafından dolandırılmak, girdi fiyatlarının artması gibi riskler mevcuttur. Yatırımcılar başarısızlığa uğramamak için yatırımların ne kadar riskli olduğunu bilmek isterler. Duyarlılık analizi, olasılık analizi ve simulasyon vb. gibi risk ve belirsizlik analizleri muhtemel riskli durumların etkilerini göstermek için kullanılır. Bu tez fizibilite raporlarında risk ve belirsizlik analizlerinin kullanılması hakkındadır. Yatırım, proje, fizibilite, risk ve belirsizlik, bulanık doğrusal regresyon analizi ve Elazığ'da kurulacak olan bir konserve fabrikasının fizibilite raporu bu çalışmada dikkate alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde teknik, finansal, ekonomik ve hukuki analizleri içeren fizibilite etütleri ve yatırım, proje fikrinden tamamlanmış proje aşamasına kadar çalışılmıştır. Bir sonraki kısım risk, belirsizlik ve risk analiz metotları hakkmdadrr. Özellikle duyarlılık analizi bu bölümde detaylı olarak işlenmiştir. Dördüncü bölümde bulanık mantık, klasik regresyon analizi ve bulanık doğrusal regresyon analizi incelenmiştir. Ayrıca klasik regresyon analizi ile bulanık doğrusal regresyon analizi karşılaşünlmıştır. Çalışmanın uygulama kısmı bir salça ve konserve fabrikasının fizibilite raporudur. Fizibilite raporunun temel yapısı konserve fabrikası örneğinde görülebilir. Fizibilite raporunun ekonomik ve pazar analizinin bir parçası olarak duyarlılık analizi ve bulanık doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. xıv
Özet (Çeviri)
APPLICATION OF RISK AND UNCERTAINTY ANALYSIS IN PREPARATION OF FEASIBILITY STUDIES SUMMARY Several interrelated technical, managerial, legal and financial factors need to be considered when evaluating an investment decision making. All of these factors are contend of the feasibility reports. Feasibility reports are a guide which tell us whether the investment is profitable or not. If the result is positive we can make further analysis about the investment, if not we may quit the investment so we do not lose time and money. İt is a vey usefull tool for making good judgements. The real world we are living in a world of uncertainty, a world whose future occurrences and conditions we are, in most cases, not able to predict. It means that the ideas of uncertainty and risk have to be examined. A decision is called risky when the probabilities that certain states will occur possible negative situations in the future are precisely known. In contrast, a decision is called uncertain when the probabilities are not precisely known. For organizations and corporations there are lots of risks like; declining demand for your product, getting caught defrauding investors, increase input prices. Investors want to know how risky the investment is to avoid the failure. Risk and uncertainty analysis, such as sensitivity analysis, probability analysis or simulation ext, are used to show the effect of possible risky situations. The thesis is about using risk and uncertainty analysis at the investment feasibility reports. Investment, project, feasibility, risk and uncertainty, fuzzy linear regression analysis and a feasibility report of a cannery factory which will be settled in Elazığ are considered in the thesis. At the second part of the thesis, feasibility report and investment are studied from the project idea to the finished project, including all the technical, economical, financial and legal analysis. The next part is about risk, uncertainty and risk analysis methods. Especially sensitivity analysis is detailed in this part. At the forth part fuzzy logic, conventional regression analysis and fuzzy linear regression analysis are studied. Also conventional regresyon analysis and fuzzy linear regression analysis are compared. The execution part of the project is the feasibility report of a cannery factory. The main structure of a feasibility report can be seen at the cannery factory example. As the part of the economical analysis and market analysis of the feasibility report, sensitivity analysis and fuzzy linear regression analysis are performed. xv