Hatay ilinde farklı yöntemlerle üretilen künefe peynirlerinin kalite özlellikleri
Quality characteristics of künefe cheese produced by different methods in Hatay province
  1. Tez No: 547894
  2. Yazar: SELMA ASLAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KEMAL AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada; Hatay ilinde üç farklı yöntemle(taze, tuzlanmış ve eritme boru tipi) üretilen ve pazarlanan Künefe peynirlerinin, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçla her bir künefe peynirinden 10 adet olmak üzere toplamda 30 peynir örneğin analiz edilmiştir. Genel bileşim açısından değerlendirildiğinde üç farklı yöntemle (taze, tuzlanmış ve boru tipi) üretilen Künefe peyniri örneklerinin pH, kurumadde (%), yağ (%) ve kurumadde yağ (%), kül (%), protein (%), tuz (%), kurumaddede tuz (%), nemde tuz (%) miktarları taze Künefe peyniri için 4.99±0.12, 40.59±4.98, 20.30±4.35, 49.54±5.96, 2.22±0.24, 16.34±1.31, 0.21±0.15, 0.50±0.34, 0.35±0.31; eritme Boru tipi Künefe peyniri için, 4.87±0.06, 43.59±2.61, 22.60±1.66, 51.82±1.38, 2.17±0.59, 17.02±1.09, 0.10±0.05, 0.22±0.12, 0.17±0.10; tuzlu Künefe peyniri için, 5.08±0.29, 64.46±3.74, 28.20±1.79, 43.80±2.47, 12.79±1.36, 22.38±3.15, 9.31±2.52, 14.62±4.64 ve 26.08±5.95 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at determining chemical and microbiological properties of Künefe cheese produced by three different techniques (fresh, salted, processed type know as Boru) in Hatay province. Ten samples from each künefe cheese type were collected and analyzed for dry matter, fat, fat in dry matter, protein, salt, salt in dry matter, salt in moisture, ash and pH together with volatile compounds by static headspace solidphase microextraction, gaz chromatography-mass spectrometry techniques. In addition, microbiological count for total aerobic mesaphilic bacteria, coliform, Escherichia coli and yeast-mould count were also conducted.