Demiryollarında kullanılan ray kaynak yöntemlerinden yakma alın ve alüminotermit kaynak yöntemlerinin mekanik özelliklerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of mechanical features of rail welding methods as flash butt welding and aluminothermit welding used for railways
- Tez No: 547910
 - Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAPLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Contalarda meydana gelen arızaların ıslahı için harcanan zaman ve paranın toplam bakım masrafları içindeki payı çok fazladır. Ayrıca contalarda meydana gelen arızalar yüzünden konfor bozulmakta ve yol tamiratının ömrü de çok kısa olmaktadır. Tüm bunlardan daha önemli olarak contalarda meydana gelen ray kırılmaları ciddi kazalara yol açabilmektedir. Bu nedenle ray birleştirme kaynağının daha iyi yapılması için detaylı araştırma yapılmıştır. Bu çalışma öncelikle ray birleştirme yöntemlerinin incelenmesi çalışma prensiplerinin ve yöntemlerinin tespitidir. Ayrıca ray kaynak yöntemlerinden yaygın olarak kullanılan alüminotermit ve yakma alın kaynak yöntemlerinin incelenmesi ve geliştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The spent time and money for treatment of the faults, occur on the gasket, share in the total maintenance costs is very much. In addition, railway comfort reduces and service life of the maintenance of the railway is very short because of the faults take place in the gaskets. The most important from all of them is the rail fractues on the gasgets may lead to serious accidents. Therefore, in this study an investigation will be done for welding of the rails to be done better. First of all, this study is the examination and determination of the working principles and methods of rail welding. It also gives some recommends for examination and development of aluminothermit and flash butt welding which are the most widely used rail welding methods.