Bişisel fonksiyonların rehabilitasyonunda kompütarize rehabilitasyonun yeri
Importance of the computarized rehabilitation program in the cognitive functions rehabilitation
  1. Tez No: 54795
  2. Yazar: NALAN CELASUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE KAYPMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Kafa travmalı kişilerin dikkat, konsantrasyon ve bellek fonksiyon larını Co-Skills bilgisayar programı kullanımıyla geliştirmeyi amaçlayan bu çalışmada, çalışma kapsamına alınan olgulardan 30'u deney grubuna alınarak bilgisayarlı rehabilitasyon programına alınmış, kontrol grubunu oluşturan 30 olguya ise rehabilitasyon uygulanmamıştır. Her iki gruptaki olguların araştırılan parametreler deki düzeyleri, rehabilitasyonlu ve rehabilitasyonsuz dönem öncesi ve sonrası ile takip değerlendirmelerinde, uygun muayene teknikleri ve testlerle belirlenmiştir. İki grup arasında, araştırılan parametrelerin tümünde gelişme olduğu, ancak deney grubundaki gelişmenin spontan iyileşmeyi anlamlı düzeyde aştığı, ve uygulanan bilgisayarlı rehabilitasyon programının dikkat, konsantrasyon ve bellek fonksiyonlarının gelişmesine anlamlı katkıda bulunduğu sonucu elde edilmiştir. 116
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Co-Skills computer program was used for the purpose of improving attention, concentration and memory functions of the patients with head injury. Out of 60 cases, 30 patients were experimental group to whom computerized rehabilitation program was applied, while the remaining ones were control group who were not receiving the program. In both groups, the level of the parameters being subject to this study were determined by appropriate consultation technics and tests, before and after the treatment periods and during the follow-up assessments. Post-treatment examinations showed improvements on the parameters of both groups, but the experimental group demonstrated significantly greater gains exceeding spontaneous improvement. In view of above, one concluded that computerized rehabilitation program used in this study significantly contributed to the improvements of attention, concentration and memory functions. 117