Protein enerji malnutrisyonunun (PEM'in) medikososyal değerlendirmesi
Medico-social evaluation of protein energy malnutrition
- Tez No: 54796
 - Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ TÜMERDEM
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
7.ÖZET Bu araştırmada, İstanbul'un Halkalı bölgesinde, 1994 yılının ilk yansı içinde çeşitli nedenlerle Sağlık Ocağı 'tıa başvuran 6 - 24 ay arasında 193 çocuk büyüme geriliği açısından çeşitli değişkenlere göre incelenmiştir. Çocuklar antropometrik ölçümleri yapılarak ve anneleri ile anket aracılığı ile görüşülerek değerlendirilmiştir. Yaşa göre boy esas alınarak, boyu orta ve ileri derecede kısa olan 26 çocuk, diğer 167 çocuk ile çeşitli değişkenler açısından karşrfaştınlmıştır. Verilerin analizi değişkenlerin vaka-kontrol metoduyla tek tek ve lojistik regresyon metodu ile gruplar halinde değerlendirilmesi ile yapılmıştır. Çeşitli değişken grupları halinde ve farklı metodlarla yapılan lojistik regresyon incelemelerinin tümünde PEM ile ilişkili bulunan değişkenler çocuğun yaşı, annenin boyu ve annenin gebelikte demir ve veya vitamin kul fanımı olarak saptanmıştır. Sırasıyla, 6-12 ay arasmdakilere, anne boyu 155 emden uzun olanlara ve anneleri gebelikte demir ve/veya vitamin kullananlara kıyasla; 12-18 ay ve 1 8-24 ay arasında olanlarda, anne boyu 155 cm. den kısa olanlarda ve anneleri gebelikte demir ve/veya vitamin kullanmayanlarda büyüme geriliği riskinin daha fazla olduğu saptanmıştır. Bunlardan başka, bazı analizlerde istatistiksel yönden anlamlı ilişki gösteren, bazı analizlerde ise göstermeyen bir dizi değişken saptanmıştır. Buna göre ikiz eşi olmak, geçmişinde diare öyküsü olmak, evinde su ya da kanalizasyonu bulunmamak, İstanbul'a doğumdan önceki son iki yıl içinde gelmiş olmak, eksik aşılı olmak ve anne memleketinin 1. ve 2. il grupları olarak tanımlanan illerden (çoğunlukla Güneydoğu Anadolu illerinden) biri olması ile PEM arasında bazı lojistik regresyon incelemelerinde ortaya çıkan istatistiksel olarak önemli ilişki saptanmıştır. Araştırma grubu toplumu temsil etmemekle birlikte, sağlık ocağına başvurular arasında oluşturulan araştırma grubundaki 193 çocuktan 26'smda orta ya da ileri derecede büyüme geriliği saptanmış olması sorunun boyutları hakkında bir fikir vermektedir. Çalışma PEM ile sosyal altyapı arasında yakın bir bağ olduğunu ortaya koymaktadır. Büyüme geriliği ile ilişkili bulunan değişkenler tek tek müdahale edilmesi gereken risk faktörleri olarak değil, kültürel, sosyal, ekonomik ve politik daha geniş bir bağlamın birbirleriyle bağlantılı ipuçları olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeye göre, PEM sorununun irdelenmesi ve çözümlenmesi yönündeki çalışmaların da aynı geniş açıdan ve bütünsel bir yaklaşımla gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 87
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This study was carried out on 193 children aged 6-24 months in a primary health care center in Halkalı - a peripheral region in Istanbul. Mothers were interviewed by a questionnaire. The nutritional status of children was assessed by using Z-Score of height for age. Severely or moderately stunting 26 children were compared with the rest of the group concerning a set of variables, by using case-control technique. Furthermore, the variables were analyzed by logistic regression methods in various groups. The age of the child, the height of the mother and whether or not the mother has used vitamin and/or iron supplements during pregnancy were found to be significantly related to stunting in all sets of variables in logistic regression analysis. The analysis attributed a higher risk of stunting to children aged 12-18 months and 18-24 months, to children whose mothers' heights were shorter than 1 55 cm., and to children whose mothers had not used vitamin and/or iron supplements during pregnancy, compared to children aged 6-12 months, to those whose mothers' heights were higher than 155 cm., and to those whose mothers had used vitamin and/or iron supplements during pregnancy, respectively. Certain variables were found to be significantly related to stunting in some sets of variables in logistic regression analysis. Children who were twins, those who had a history of diarrhea, those whose families had emigrated to Istanbul within the last two years prior to birth or had migrated from South East Region of Anatolia, those with incomplete vaccination, and those living in a house without tap water and sewer system were found to be significantly at higher risk of stunting in some logistic regression analysis sets. Although the group was not representative for the community, the existence of 26 moderate or severe stunting cases among 193 clients of a primary health care center, suggests a high rate of protein energy malnutrition (PEM) in the community. The study results indicate a close link between PEM and social structure. Instead of considering the variables that were found to be significantly related to PEM as separate risk factors to be acted upon, the study evaluated them as clues of a larger and inter related cultural, social, economical and politic context. This evaluation suggests the need for a holistic approach in the efforts to understand and solve the PEM problem. 88