Batı Marmara Bölgesi'nde madde kullanımı olan bireylerin psikolojik semptomları ve kişisel iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological symptoms and personal well-being of persons with substance use in west Marmara Region
  1. Tez No: 547963
  2. Yazar: ŞEBNEM GEYLANİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Psychology, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı“Türkiye Bağımlılık Risk Profili ve Ruh Sağlığı Haritası Çalışması”'nah dahil olan 9 bölgeden biri olan, Batı Marmara Bölgesi'nde madde kullanımı olan bireylerin; psikolojik semptomları ve kişisel iyi oluşları ile madde kullanımları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu özelliklerin sosyo-demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Bu araştırma, 18 yaş üstü 2900 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler; Sosyo Demografik Bilgi Formu, Kişisel İyi oluş İndeksi Yetişkin Türkçe Formu ve Kısa Semptom Envanteri ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde çıkarımsal istatistikler çerçevesinde Anova ve Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research,“Turkey Addiction and Mental Health Risk Profile Map Study”which is one of the 9 regions involved, individuals with substance use in the western Marmara region; To examine the relationship between psychological symptoms and personal well-being and substance use and to determine whether these characteristics differ according to socio-demographic variables. This study consists of 2900 participants over the age of 18 years. Data; The Socio-Demographic Information Form was collected by using the Personal Goodness Index Adult Turkish Form and Brief Symptom Inventory. In the analysis of the data obtained, Anova and Regression Analysis were used in the context of inferential statistics.