Fotovoltaik güç sistemlerinin stadyumlara entegre edilmesi
Integration of photovoltaic power systems on stadiums
  1. Tez No: 547978
  2. Yazar: EZGİ ARSLAN TUNCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünya'da enerji tüketimi düzenli olarak artmakta ve ihtiyaç duyulan enerji çoğunlukla fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Fosil yakıt rezervlerinin sınırlı olması ve en önemlisi çevreye verdikleri zararlar dikkate alındığında, yenilenebilir enerji olarak güneş enerjisi önemli bir alternatif olarak ortaya çıkmaktadır. Yerleşim alanları, enerji tüketiminin yüksek ve karbondioksit emisyonunun fazla olduğu yerlerdir. Bu gibi alanlarda enerji üretim merkezleri oluşturmak, çoğu zaman yeterli alanların bulunmasındaki zorlukları ile mümkün olamamaktadır. Stadyumlar, kapladıkları geniş alanlar ve oyun günleri dışında kullanılmaması ile alternatif bir alan olarak öne çıkmaktadır. Türkiye, güneş enerji potansiyeli açısından zengin bir ülke olup, 2013 yılında resmi gazetede yayımlanan 6.446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu 14. Maddesi kapsamında lisanssız üretim için üst sınır olan 1MW olarak benimsemiştir. Ayrıca, ülkede yerleşim alanlarında futbol stadyumlarının sayıları her geçen gün artmaktadır Bu çalışma kapsamında, kentsel alanlardaki güneş enerji potansiyelinin değerlendirilmesi için stadyum çatılarına kurulabilecek fotovoltaik sistemlerin analizi yapılmıştır. Sistemin yatırım maliyeti, enerji üretimi, kendini amorti süresi ve performansı dikkate alınarak, Türkiye'de bu gibi projelerin yapılabilirlikleri analiz edilmiştir. Bu kapsamda detaylı teknik analizi yapılmış olup, iki farklı simülasyon programında sistemler analiz edilmiştir. PVsol ve PVsyst programlarında yapılan analizlerin sonuçları karşılaştırılmış ve fotovoltaik sistemler ekonomik olarak analiz edilmiştir. Enerji ihtiyacının hızla arttığı günümüzde, yenilenebilir enerji tesislerinin sayılarını arttırmak hem enerji ekonomisine katkısı hem de çevre dostu ve sürdürülebilir olması sebebiyle önemlidir. Ele alınan bakış ve yapılan analizler bağlamında bu çalışma ile oyun zamanları dışında atıl kalan stadyumların kullanımı ve yenilenebilir enerji üretimi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy consumption in the world is increasing regularly and the energy needed is supplied mostly from fossil fuels. Fossil fuel reserves are limited and most importantly, considering their damages has been given to the environment, as a renewable energy, solar energy is an important alternative. Residential areas are places where energy consumption is high and carbon dioxide emissions are high. Creating power generation centers in such areas, most of the time is not possible with difficulties that not in finding sufficient areas. Stadiums, cover large areas and stand out as an alternative area by not used outside the game days. Turkey is a country rich in solar energy potential, in 2013, it adopted 1MW as the upper limit for unlicensed production under Article 14 of the Electricity Market Law No. 6.446 published in the official gazette. In addition, the number of football stadiums in residential areas in country is increasing day by day. In this scope of study, that for the assessment of solar energy potential in urban areas that has been conducted analysis of the photovoltaic systems that will be installed on the roofs of the stadium. Considering the investment cost of the system, energy production, self-pay period and its performance, has been analyzed their feasibility of such projects in Turkey. In this scope detailed technical analysis has been done, the systems has been analyzed in two different simulation programs. The results of the analyzes in PVsol and PVsyst programs have been compared and photovoltaic systems have been analyzed economically. In today's increasing rapidly energy demand, it is important because of its contribution to the energy economy as well as being environmentally friendly and sustainable. Overview and with this study in the context of analyzes are made that the use of stadiums remaining outside the play times and the production of renewable energy has been targeted.