Kantaron çeşitlerinin kozmetik sanayide kullanım potansiyellerinin incelenmesi
Investigation of usage potential of centaury varieties in the cosmetics industry
  1. Tez No: 547979
  2. Yazar: MELİS ABAHUNİ UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURÇİN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son yıllarda bitkisel tedavilere doğru bir yöneliş gözlenmektedir. Sahip oldukları metabolitlerden dolayı bitkisel ürünlere olan ilgi artmaktadır. Bitkisel kaynaklı tedaviler, kimyasal katkı içeren ilaçlı tedavilere ek bir alternatif oluşturmuştur. Kantaron da son yıllarda popüler olan bitkilerden birisidir. Yüzyıllardır çoğu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Yapısında bulunan hiperisin, hiperforin, flavonoid gibi bileşenler bitkinin antioksidan, antibakteriyel, antidepresan ve güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olmasını sağlamıştır. Bu özellikler sayesinde kantaron cilt tedavisi için iyi bir alternatif olmuştur. İnsanlar için sivilce izleri, yaşla birlikte oluşan lekeler sorun oluşturmaktadır. Bu sorunların çözümü için kantaron bitkisi iyi bir seçenek olacaktır. Genellikle sarı kantaronun (Hypericum perforatum) cilt üzerinde iyileştirici özellikleriyle ilgili çalışmalara yer verilmiştir. Kantaronun diğer çeşitleri olan mavi kantaron (Centaurea cyanus) ve kırmızı kantaronun kozmetik sanayide kullanımıyla ilgili araştırmalar oldukça azdır ve literatürde mavi, kırmızı ve sarı kantaron kombinasyonlarından oluşan bir krem formülasyonu tasarımı bulunmamaktadır. Ayrıca kullanılan bitki örnekleri de ülkemiz dışında yetiştirilen kantaronlarla yapılmıştır. Bu yüksek lisans tezinde ise; ülkemizde yetiştirilen kantaron bitkisinin sahip olduğu antioksidan, antibakteriyel ve güçlü anti-inflamatuar özelliklerinden yararlanılarak mavi, kırmızı, sarı kantaronun; sağlık ve kozmetik sektöründeki potansiyelini belirlemek amacıyla çeşitli kombinasyonları oluşturularak en uygun antibakteriyel krem formülasyonunun eldesi, incelenmesi ve geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, a trend towards herbal treatments has been observed. There has been huge increase in the number of herbal product due to their metabolit contains such as hypericin, hyperforin. Plant-based therapies have been an additional alternative to medicated treatments that contain chemical additives. Centaury is also one of the most popular plant in recent years. It has been used in the treatment of most diseases for centuries. Hypericin, hyperforin, and flavonoid components have antioxidant, antibacterial, antidepressant and strong anti-inflammatory properties. Thanks to these properties, centaury has been a good alternative for skin treatment for people with acne scars, skin spot. For the solution of these problems, centaury will be a good option. Generally, there are researches about the healing properties of Hypericum Perforatum on the skin. There is not enough research about the use of Centaurea cyanus and Hypericum Capitatum in the cosmetics and health industry. In this master thesis; in order to determine the potential of centaury, Centaurea cyanus and Hypericum capitatum, various combinations are created and the most suitable antibacterial cream formulation is obtained, examined and developed in the health and cosmetics sector.