Tıbbi atıkların yönetimi: Şanlıurfa örneği
Management of medical wastes: Sanliurfa example
  1. Tez No: 547982
  2. Yazar: ŞEYHMUS AYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde artan insan yoğunluğu nedeni ile atık tipleri ve atık miktarlarındaki artış, sağlık hizmeti veren hastaneler ve benzeri kuruluşlar için çok ciddi problemlerin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Sürekli artan hasta sayısı ve yatak başına düşen tıbbi atık miktarının artışına rağmen hastaneler atık yönetimi konusunda gereken duyarlılığı ve ehemmiyeti yeterince göstermemekle birlikte atık yönetimi ve bertarafı konusunda yapılması gereken işlemleri ciddiye almamaktadır. Günlük sağlık hizmetleri sonucu meydana gelen atıkların birlikte ve ayrılarak atılması, toplanması, taşınması, en uygun yöntemlerle bertaraf edilmesi atık yönetimi konusunda en önemli aşama olmakla birlikte hastaneler bu işlemlerin yapılması ile kanuni olarak yükümlüdürler. Bu çalışmanın amacı Şanlıurfa ilinde ve ilçelerinde bulunan ve faaliyetleri sonucu tıbbi atık üretimine sebep olan hastane vb. sağlık kuruluşlarının tespit edilerek meydana getirdikleri tıbbi atık miktarlarını incelemek ve hastane içerisinde bu atıkların ne şekilde yönetildiği ve bertaraf edildiğini belirlemektir. Elde edilen sonuçlara göre; yatak başına düşen tıbbi atık miktarı 0.8 kg/yatak-gün olarak hesaplanmıştır. 2016 yılında yaklaşık olarak 902 ton, 2017 yılında ise yaklaşık olarak 1123 ton tıbbi atık bertaraf edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to increasing human density, the increase in waste types and amount of waste causes serious problems for hospitals and similar institutions providing health services. Despite the increasing number of patients and the increase in the amount of medical waste per bed, hospitals do not adequately demonstrate the sensitivity and importance of waste management, and do not take any steps to be taken on waste management and disposal seriously. Disposal of wastes resulting from daily health care services, and their disposal, collection, transportation, and disposal by the most appropriate methods are the most important stages in waste management, but hospitals are legally obliged to do so. The aim of this study is to find a hospital in Sanliurfa and its districts which cause medical waste production. to determine the amount of medical waste produced by the health institutions and to determine how these wastes are managed and disposed in the hospital. According to the results obtained; the amount of medical waste per bed was calculated as 0.8 kg / bed-day. In 2016, approximately 902 tons of medical waste and 1123 tons of medical waste were disposed in 2017.