Çözgülü örme teknolojisi ile üretilen şardonlanmış döşemelik kumaşların performans özelliklerinin değerlendirilmesi
Performance specificatoin considerations of the raised upholstery fabrics in which are produced warp knitted technology
- Tez No: 547981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÇİNÇİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Döşemelik kumaşlar mobilyadan, araç döşemesine, ev aksesuarlardan ofis malzemelerine kadar birçok alanda kullanılmakta olup farklı üretim yöntemleriyle ihtiyaçlarımızı karşılayacak görsel, fiziksel ve mekanik özellikleriyle gün geçtikçe daha katma değerli hale gelen ticari tekstil ürünleridir. Kullanım alanı genişledikçe ve yeni ihtiyaçlar ortaya çıktıkça, rekabetin arttığı pazarda üretim ve kullanım performansı daha yüksek malzemeler, üretim yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada üretim hızı daha yüksek olan ve farklı konsrüksiyon alternatifleri oluşturma konusunda oldukça yüksek opsiyonlar sunan çözgülü örme tekniğiyle üretilen şardonlanmış döşemelik kumaşların özellikleri ele alınmıştır. Bu amaçla iplik numarası sabit tutularak kesitteki filament sayısının değişimiyle zeminde ve havlarda farklı hav inceliğine sahip, farklı ilmek sıklıklarında ve hav uzunluklarında döşemelik kumaşlar hazırlanmış, kumaşların mekanik, fiziksel ve termal konfor performans özellikleri incelenmiştir. Elde edilen veriler ise Design Expert® programı ile istatistiki olarak analiz edilmiş, oluşturulan grafiklerle seçilen parametrelerin kumaş özelliklerine etkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Upholstery fabrics are used in many areas ranging from furniture, vehicle flooring, home accessories to office materials and they are commercial textile products which become more value-added with their visual, physical and mechanical properties that will meet our needs with different production methods. As the usage area expands and new requirements exist, high performanced products and innovated production methotds also exist in competion enhanging market. In this study, the properties of the raised upholstery fabrics produced by warp knitting technique which has a higher production speed and which offer quite high options for creating different concreting alternatives are discussed. For this purpose, the yarn number is kept constant and the number of filaments in the section has been changed with different pile fineness and different stitching weights at different lengths. All the obtained datas were analyzed statistically by Design Expert® program and the effects of the selected parameters on the fabric properties were studied.