Römorkör alternatiflerinin bulanık analitik hiyerarşi yöntemi ile analizi
Analysis of the tugboat alternatives by fuzzy analytic hierarchy process
  1. Tez No: 547984
  2. Yazar: GÖKAY ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ŞENER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABİT BALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bir römorkörün işletileceği limana ve kendinden beklenen operasyona göre seçilmesi bir çok kriterin aynı anda değerlendirilmesini gerektiren oldukça zor bir problemdir. Bu seçim gerek römorkörler gerekse operasyonlar hakkında teknik bilgi kadar tecrübe de gerektirir. Bu tezde uygun römorkör seçimine yönelik bir yöntem geliştirmek üzere tasarım, işletme ve finansal kriterler çerçevesinde sayısal bir analiz yapılmıştır. Römorkörlerde kullanılan sevk/manevra sistemleri araştırılmış ve farklı sevk sistemli römorkörlerle ilgili farklı kriterler, teknik ve finansal veriler içeren bir anketle konu uzmanları tarafından değerlendirilmiştir. Uzmanlardan alınan değerlendirmeler, sevk sistemi tipine bağlı olarak uygun bir römorkör alternatifini seçmek için bulanık analitik hiyerarşi yöntemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Selection of a tugboat to be used in a port according to the operations to be carried out is a difficult problem that requires many criteria to be evaluated at the same time. This selection requires high experience as well as technical knowledge about tugboats and operations. In this thesis, a numerical analysis was carried out within the framework of design, operational and financial criteria to develop a method to select a tugboat. The propulsion/manoeuvring systems used in the tugboats were investigated and different criteria related to the tugboats with different propulsion systems were evaluated by subject matter experts through a survey including technical and financial data. The responses were interpreted with the fuzzy analytic hierarchy process to select a suitable tugboat alternative based on the type of propulsion system.