Römorkör kazalarının hata ağacı analizi (FTA) kullanılarak risk analizi
Risk analysis of tugboat accidents by using fault tree analysis
- Tez No: 897354
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEMAL TÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Kazalar, Marine Science, Marine, Accidents
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dünyada ticaret hacmi arttıkça deniz yolu taşımacılığına olan talepte artış olmakta ve bu artışla deniz kazaları ihtimali de artmaktadır. Römorkörler, bu artan yoğunlukla birlikte risk barındıran, tehlikeli görevleri yerine getirmektedir. Bu görevleri yerine getirirken de çeşitli tipte kazalara karışabilmektedirler. Bu çalışmanın amacı römorkör kazalarına neden olan faktörleri belirleyerek kazalarının yeniden yaşanması engellemektir. Bu amaçla literatür taraması yapılarak, 2009-2022 yıllarını kapsayan, 19 farklı ülkeden raporların yer aldığı römorkör kaza raporları incelenerek Hata Ağacı Analizi (FTA) ile risk değerlendirmesi yapılmıştır. Şiddetli rüzgâr (1,64311E-03), eğitim eksikliği (1,57012E-03) ve emniyet kültürü eksikliği (1,52718E-03) kök nedenlerinin römorkör kazaları üzerinde en yüksek etkiye sahip kök nedenler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As trade volume increases globally, demand for maritime transportation via sea routes rises, consequently increasing the likelihood of maritime accidents. Tugboats, tasked with hazardous operations amidst this heightened traffic, are involved in various types of accidents. The aim of this study is to identify the factors causing tugboat accidents and prevent their recurrence. To achieve this, a literature review was conducted, and tugboat accident reports from 19 different countries spanning from 2009 to 2022 were analyzed using Fault Tree Analysis (FTA). It was determined that severe weather conditions (1,64311E-03), lack of training (1,57012E-03), and deficiencies in safety culture (1,52718E-03) are the root causes with the highest impact on tugboat accidents.