An investigation into user experience of mobile passenger systems
Mobil yolcu bilgilendirme sistemleri kullanıcı deneyimi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 548004
  2. Yazar: SELCEN KÖKCÜ ÇETİN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DALSU ÖZGEN KOÇYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri ile birlikte mobil uygulama kullanımı her alanda artmıştır. Bu alanlardan biri de ulaşımdır. Giderek artan şehirleşme ile birlikte şehirlerde ulaşım sorunu da artmıştır. Özellikle de metropol şehirlerde trafik sıkışıklığı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bu yüzden şehir sakinleri kendileri için en uygun, (çoğu durumda en kısa ve ücreti en az olan) ulaşım türünü seçmek istemektedirler. Mobil yolcu bilgilendirme sistemleri toplu taşıma araçlarının gerçek zaman bilgisini vererek bu amaca yönelik olarak yolculara hizmet etmektedir. Bu sistemlerin sürdürülebilir olması için kullanıcı odaklı olmaları gereklidir ve iyi bir kullanıcı deneyimi yaratmanın yanı sıra, sunulan teknolojinin de kabulü kolayca kabül edilmesi önem arz etmektedir. Bu tez kapsamında örnek bir uygulama üzerinden mobil yolcu bilgilendirme sisteminde kullanıcı deneyiminde ve teknoloji kabulünde hangi faktörlerin etken olduğuna bakılmıştır. Araştırma sonuçları, bu sistemlerin nasıl geliştiğini, günümüzdeki viii konumlarını ve geleceklerine dair öngörüleri inceleyen literatür taramasının ışığında tartışılmış, daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve kullanıcı kabulü sağlamak için tasarımlarına yönelik çıkarım ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the developments in information and communication technologies, the use of mobile apps has increased significantly in many areas, one of which is transportation. Transportation, especially in urban environments, is a very current and prominent issue, with the ever-increasing size of the cities requiring more roads and more vehicles, while traffic congestions worsens day by day. Therefore, urban residents want to choose the most convenient and the least time-consuming way to complete their journeys. Mobile passenger information systems serve citizens for this purpose, by giving real-time information on public transports. It is important that these systems are designed with a human-centered approach in order to increase the quality of life of their users. This approach entails understanding both the experience of the passengers that use such a system and how they relate to the technology that operates the system. In this thesis, the factors that influence user experience as well as the technology acceptance of mobile passenger information systems were investigated through field studies conducted on a vi sample application dedicated to a specific urban location. The results were discussed in light of the literature review of how these systems evolved, along with their current and projected future situations, to offer insights and suggestions on how the experience and the design leading to it may be improved.