Küçük gruplarda duygudurumun ve duygu bulaşmasının saldırganlığa etkileri
The effects of mood and emotional contagion on aggression in small groups
  1. Tez No: 548010
  2. Yazar: BİLGESU HASÇUHADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gruplarda saldırganlık davranışı gerek bireysel gerekse toplumsal açıdan oldukça önemli bir konudur. Bununla birlikte literatür incelendiğinde grupların saldırganlıklarını inceleyen çok az sayıda deneysel araştırma olduğu görülmektedir. Her ne kadar yapılan çalışmalar grupların bireylerden daha saldırgan olduğunu gösterse de gruplarda saldırganlığa yönelik açıklamaların yetersiz kaldığı dikkat çekmektedir. Bu nedenle bu araştırmada iki kişiden oluşan küçük gruplarda saldırganlık konusunun araştırılması amaçlanmıştır ve bu amaç doğrultusunda iki deney yürütülmüştür. Yapılan deneylerde öfke duygudurumunu manipüle etmek amacıyla psikolojik dışlanma paradigması kullanılmıştır. Yapılan birinci deneyde, bireyler ve grupların saldırganlıkları karşılaştırılmıştır. Bunun için psikolojik dışlanmaya maruz kalan ve kalmayan birey ve gruplar saldırganlık ölçümü skorları açısından karşılaştırılmıştır. Yapılan birinci deneyin bulguları psikolojik dışlanmaya maruz kalan bireylerin kalmayanlara göre daha saldırgan davrandıklarını göstermektedir. Öte yandan, beklenenin aksine gruplar halinde ve bireysel olarak araştırmaya katılan katılımcılar arasında saldırganlık açısından bir fark olmadığı görülmüştür. Yapılan ikinci deneyde ise küçük grupların saldırganlığı farklı duygudurum kompozisyonları ve duygu bulaşması değişkenleri dahil edilerek incelenmiştir. İkinci deneyin bulguları ise katılımcılardan birinin öfkeli diğerinin ise nötr duyguduruma sahip olduğu koşuldaki katılımcıların saldırganlık skorlarının en yüksek saldırganlık skoru olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, duygu bulaşmasının küçük gruplarda saldırganlık üzerinde etkisinin olmadığı görülmektedir. Araştırmanın bulguları güncel literatür ışığında tartışılmıştır. Araştırmanın sonuçlarının sosyal, eğitim ve klinik gibi farklı alanlarda önemli doğurguları olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aggressive behavior in groups is an important issue in both individual and social levels. However, when the literature is reviewed, it is seen that there are very few experimental studies examining the aggression of the groups. Although studies have shown that groups seems more aggressive than individuals, it is noteworthy that the explanations for aggression in groups are insufficient. Therefore, in this study, it was aimed to investigate the issue of aggression in small groups consisting of two people and two experiments were carried out for this purpose. In these experiments, the ostracism paradigm was choosen to induce anger. In first experiment, the aggression of individuals and groups was compared. For this purpose, the individuals and groups either which were exposed to ostracism or groups which were are not exposed to aggression measurement scores. The findings of first experiment showed that individuals exposed to ostracism behave more aggressively compared to their counterparts. On the other hand, contrary to expectations, there was no significant difference between groups and individuals in terms of aggression. In second experiment, aggression of small groups was examined by including different mood compositions and emotional contagion variables. The findings of the second experiment showed that aggression scores of participants was the highest in the condition that was consisting one angry and one neutral. However, it was observed that emotional contagion has no significant effect on aggression in small groups. The findings of the study were discussed in the light of contemporary literature. The results imply that this study has important applications in various fields such as social, educational and clinical practioners.