Okul öncesi dönem çocukların yılmazlıkları ile sosyal değerleri kazanımları ve ailelerin yılmazlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research on the relation among resilience and social value acquisition of preschool children and resilience of their families
- Tez No: 548011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma, 48-72 ay çocukların yılmazlıklarının, sosyal değerler kazanımlarının ve ailelerin yılmazlıklarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çocukların yılmazlıkları ile sosyal değerleri kazanımları ve aile yılmazlıklarının karşılaştırılması için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evreni, Ankara ilinin Çankaya, Çubuk, Keçiören, Mamak ve Yenimahalle ilçelerinde 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi anaokulları ve anasınıflarına devam eden, çocuklar ve aileleridir. Bu çocuklardan ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen 23 okuldaki gönüllü 220 çocuk ve aileleri örneklemi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Erken Çocuklukta Yılmazlık Ölçeği, Okul Öncesi Sosyal Değerler Kazanımı Ölçeği ve Aile Yılmazlığı Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Örneklemden elde edilen verilere göre her bir ölçeğin yapı geçerliliğini belirlemek için doğrulayıcı faktör analizi yapılmış, tüm ölçeklerde modellerin veriye uyum sağladığı görülmüştür. Her üç ölçeğin toplam puanda örnekleme ilişkin güvenirlik değerlerinin ise 0,80'den büyük olduğu bulunmuştur. Bu durum ölçek puanlarının güvenilir olduğu anlamına gelmektedir. Araştırmanın sonucunda çocukların yılmazlıkları ile sosyal değer kazanımları arasında orta düzeyde; çocukların sosyal değerler kazanımları ile aile yılmazlıkları arasında düşük düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Çocukların yılmazlıkları ile ailelerin yılmazlıkları arasında ise anlamlı düzeyde bir ilişkili olmadığı saptanmıştır. Çocukların yılmazlıkları cinsiyet, okula devam süresi, kurum türü, baba öğrenim durumuna; sosyal değerler kazanımları yaş, cinsiyet, baba öğrenim durumuna göre anlamlı farklılık göstermiştir. Ailelerin yılmazlıkları ise herhangi bir değişkene göre farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship among the ages of 48-72 months of children's resilience, their social values acquisition, and their families' resilience. Fort his research, correlation research model was used. The study universe of this search was the children and their families who continue the official kindergartens and preschool classes in Çankaya, Çubuk, Keçiören, Mamak and Yenimahalle districts of Ankara in the academic year of 2017-2018. To determine the sample, criterion sampling method was used. The data was collected from 220 parents and their children attending to 23 different schools. The Personal Information Form, the Early Childhood Resilience Scale, the Pre-School Social Values Scale, and the Family Resilience Assessment Scale were used tocollect data. The confirmatory factor analysis for each scale reveal that models were compatible with the data. The reliability scores of all three scales were found to be greater than 0.80 which means that all scales are reliable. As a result of there search, it was found that there is a medium-level positive relationship between the children's resilience and social values acquisition; a low level positive relationship between the children's social values acquisition and the resilience of their families. Interestingly, there was no significant relationship between the resilience of children and their families in this research. Although children's resilience was significalitly different according to gender of children, the time to continue early childhood education, school type, status of father education; and social value acquisition of children, the resilience of families were significantly different according to any of these variables.