Suriyeli mülteciler, sosyal medya ve sivil toplum: Entegrasyon süreci ve çözüm arayışları
Syrian refugees, social media and civil society: Integration process and seeking for solutions
- Tez No: 548044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaşın bedeli ağır olmuş ve milyonlarca insan evlerini terkedip sonu belirsiz yolculuklara çıkmıştır. Bu yolculukları bazen Suriye'ye komşu ülkelerde ve bazen de Avrupa sınırları içerisinde sonlanmıştır. Türkiye de bu insanların kendilerini güvende hissetmek için sığındığı ülkelerden biridir. Türkiye'de 2018 yılı itibarıyla yaklaşık 3.5 milyon kayıtlı Suriyeli mülteci bulunmaktadır. Mülteci sayısının bir anda bu kadar fazlalaşması, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının da bu konuda çalışmalarını arttırmasına sebep olmuştur. Bilgi ve iletişim teknolojileri ve sosyal medya da sivil toplum kuruluşlarının bu süreçteki çalışmalarında önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının mültecilere yardım sürecinde bilgi ve iletişim teknolojileri ve sosyal medyayı nasıl kullandığı ve bu sivil toplum kuruluşlarının bakış açısından Suriyeli mültecilerin bilgi ve iletişim teknolojileri ve sosyal medya kullanımı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In 2011, civil war started in Syria. Millions of people left their homes and began their arduous journeys. Those journeys sometimes ended up in neighboring countries and sometimes in Europe. Turkey is one of these countries they sought asylum in. According to the current records of 2018, there are 3.5 million Syrian refugees live in Turkey. In response to this surge, NGOs in Turkey have started to concentrate more on the integration of Syrian refugees in Turkey. Information technologies and social media have an important role on NGOs' works in this process. This interview study examined how NGOs in Turkey use information and communication technologies and social media in the process of helping Syrian refugees. It also investigated how Syrian refugees use information technologies and social media from NGOs' perspective.