Örgütsel koordinasyon çabaları ve birimler arası koordinasyonun hastanelere etkisi: Bir alan araştırması
Organizational coordination efforts and inter-unit coordination effects on hospitals: A field study
- Tez No: 548046
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Örgütsel koordinasyon, özellikle sağlık kurumlarında kurumsal başarıyı etkileyen önemli bir bileşendir. Bu araştırmanın amacı, örgütsel koordinasyonun hangi bileşen ve faktörlerden oluştuğunu ortaya koymak ve hastanelere olan etkisini belirlemektir. Ayrıca örgütsel koordinasyonun değerlendirilmesine yönelik bir temel oluşturmaktır. Araştırmanın verileri özel bir hastanede çalışan 258 katılımcıdan toplanmıştır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış, sonuçlar Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket (SPSS) programında analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre örgütsel koordinasyonun temel faktörleri; Hedefler, Sorunlar, Mekanizmaların Yeterliliği, Değerlilik, Bağlantılılık, İş Birliği, İletişim Kalitesi, Farkındalık, Düzenleme ve Uyumdur. Birim hedeflerine ulaşma düzeyini; diğer faktörlerle ilişkili olarak, olumlu yönde en çok etkileyen değişkenin birimler arası Uyum faktörü olduğu bulunmuştur. Koordinasyon modelleri ve bu modelleri oluşturan faktörlerin birbirleri ile hem çoklu, hem karşılıklı, hem farklı, hem de benzer yönlerde etkileşimlere sahip olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak örgütsel koordinasyonun, koşulların belirlediği ilkelerle ölçülü bileşenlerin oluşturduğu; genel bir endeksi temsil ettiği söylenebilir. Bu araştırmada örgütsel koordinasyonu açıklayan bir model oluşturulmuş ve kapsayıcı bir şekilde değerlendirmede kullanılabilecek faktörler örgütsel bir ortamda denenmiştir. Birimler arası ve birim koordinasyon düzeyinin örgüt başarısı ile ilişkisi, aracı faktörlerin dengeleyici etkisi ile birlikte gösterilmiştir. Böylece sağlık sistemi gibi karmaşık sistemlerin yönetimi için bir türlü uygulama ve gerçeklik düzeyine çıkamayan etkili koordinasyonun sağlanması konusunda bir temel oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational coordination is an essential component that affects corporate success, especially in health institutions. This study aimed to determine the components of organizational coordination and investigate the effects of organizational coordination on hospitals. A second aim of the study was to develop a model for the evaluation of organizational coordination. The data of the study were collected from 258 participants who had fixed workstations in a private hospital. This study employed a survey method. The results were analyzed with SPSS. It was found that the main factors of organizational coordination are goals, problems, mechanisms, being valued, connectedness, cooperation, communication, awareness, regulation, and coherence. The the inter-unit coherence factor was most positively affecting the achievement of the unit targets. Coordination models and the elements forming these models had mutual, multiple, concordant, and discordant interactions with each other. Coordination represents a general index composed of principles and measured components determined by the conditions. In this research, a model explaining coordination was developed, and factors that could be used to evaluate organizational coordination inclusively have been tested in a corporate environment Relationships between the coordination at the level of the inter-unit/unit and the success of organization, as well as the balancing effects of the intermediary factors, were demonstrated. Thus, a basis has been established for the management of complex systems such as the health system to ensure effective coordination, which cannot be applied to the level of implementation in reality.