2011 sonrası Türkiye'ye gelen Suriyelilerin toplumsal uyum süreci ve sorunları: Aydın ilinde bir alan araştırması
The social integration process and problems of Syrians who came to Turkey after 2011: A field research in Aydin city
  1. Tez No: 548075
  2. Yazar: EREN ALPER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bugünün küreselleşen dünyasında birçok kıtada yaşanan göç hareketleri, farklı sebeplere bağlı olarak son yıllarda artış göstermektedir. Gerek daha iyi yaşam koşullarına erişebilme isteği gibi gönüllülük esası, gerekse iç savaş ve şiddetin yaratmış olduğu zorunluluk durumu, göç olgusunun hızlanmasına zemin hazırlamıştır. Suriye'de 2010 yılının sonlarına doğru başlayan Arap Baharı da ülke içerisinde ciddi kaos ve kırılmalara sebep olmuş, bu çatışma ortamı 2011 yılından itibaren Suriye'den Türkiye'ye doğru ciddi bir göç dalgası yaratmıştır. Bu çalışmada, Aydın iline 2011 sonrası zorunlu olarak göç eden ve Türkiye Devleti tarafından“Geçici Koruma”statüsü verilen Suriyelilerin, bulundukları kente ve birlikte yaşadıkları topluma karşı algılarının tespit edilerek uyum süreçleri hakkında bilgi edinilmesi, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel sorunlarının tespit edilerek bu sorunlara bazı çözüm önerileri sunulması amaçlanmıştır. Çalışmada demografik, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik sorulardan oluşan bir anket formu geliştirilmiş, anketlerin cevaplandırılmasında“5'Li likert tipi ölçek”,“çoktan seçmeli sorular”ve“evet-hayırlı sorular”kullanılmış, sorular kapalı uçlu olarak hazırlanmıştır. Anket kapsamında kültürel ve dinsel anlamda Türklere duyulan yakınlığın derecesi, her hangi bir sözlü veya fiziksel tacize maruz bırakılma durumu, Aydınlı komşularla ilişkilerin seyri, T.C. vatandaşlığına geçme eğilimi, istihdam konusunda devlet ve özel sektörün verdiği desteğin boyutu, kira fiyatları gibi başlıklar bağlamında Suriyelilerin Aydın'a ne kadar entegre oldukları ve bu şehirde yaşamaktan mutlu olup olmadıkları analiz edilmiştir. Çalışmada Suriyelilerin Türkiye'ye göç etme sebepleri ve Türkiye'ye göç ettikten sonra burada kalmayı cazip hale getiren imkânlar da Aydın özelinde incelenmiştir. Bu çerçevede güvenlik, istihdam, Türklere kültürel yakınlık gibi faktörlerden hangilerinin göçün başlamasında ve göç ettikten sonra kalıcılığın sağlanmasında daha etkili olduğu incelenmiştir. Yapılan çalışma, Suriyelilerin yaşadıkları fiziksel koşullar göz önünde bulundurulduğunda uyum sürecinin yabancı bir toplumun algısı dahilinde nasıl ilerlediğini anlayabilmek, yeni bir ülkeye alışma safhasında yerlerinden edilmiş yabancıların bireysel veya toplu olarak ne gibi sorunlar yaşadıklarını tespit edebilmek, ayrıca uyum sürecinin uzun vadede daha sağlıklı yürütülebilmesi için karar alıcı ve uygulayıcı bazı aktörlere de fikir verebilmek açısından önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, migration movements being occurred in many continents have increased in recent years due to different reasons. State of necessity due to civil war and violence as well as the volunteerism such desire to achieve better living conditions has paved the way for the acceleration of the phenomenon of migration. Arab Spring, which began towards the end of 2010 in Syria, has caused serious chaos and break up in the country, so this conflict atmosphere has created a serious wave of immigration towards Turkey since 2011. In this study, it is aimed to gain knowledge about integration process of Syrians who necessarily migrated to Aydın city after 2011 and were given“temporary protection”status by Government of Turkey by determining their perception towards the society they live together and towards the city where they reside in. Also it is aimed to detect socio-economic and socio-cultural problems of Syrians and to find some solutions for these problems. In the study, a questionnaire form consisting of demographic, socio-cultural and socio-economic questions were developed,“5-point Likert scale”,“multiple-choice questions”and“yes-no questions”were used, also the questions were prepared as close-ended. Within the scope of the survey, depending on issues such as the degree of closeness to the Turks in the cultural and religious sense, the state of exposure to any verbal or physical harassment, the course of relations with their neighbors from Aydın, the tendency to accept Turkish citizenship, the size of the support provided by the state and private sector on employment and level of rent prices, it has been analyzed how much Syrians have integrated to Aydın and whether they are happy or not to live in this city. In the study, the reasons of migration by Syrians to Turkey and possibilities that make them stay here were examined specifically for Aydın. In this context, among some factors such as security, employment, cultural proximity to Turks, it was pointed out which of them became more effective in the start of migration and persistence after migration. Study gains importance in order to understand how integration process goes within the perception of a foreign community considering the physical conditions of the Syrians, to examine what kind of problems displaced people have individually or collectively in the phase for adaptation to a new country, also to give some ideas to decision-makers and decision-performers for carrying out integration process of foreigners better in the long run.