Fikir ve düşünce özgürlüğü bağlamında sosyal medya kullanım pratikleri: Türk ve Suriyeli öğrenciler üzerine bir araştırma
The practices of social media usage in regard to freedom of thought and expression: The case of Turkish and Syrian students
  1. Tez No: 548085
  2. Yazar: ŞÜKRÜ MACUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜLBUĞ EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İfade özgürlüğü, demokratik ülkelerde bireylere tanınan en temel haklardan biridir. Bireyler günümüzde, duygu ve düşüncelerini sosyal medya aracılığı ile aktarmaktadır. Dolayısıyla sosyal medyaya yönelik bir kısıtlama veya engelleme doğrudan ifade özgürlüğü ile ilişkilendirilmektedir. Bununla beraber yine sosyal medya, devletlerin güvenliğini tehdit eden toplumsal eylemlerin organize edilmesi ya da toplumun yanlış yönlendirilmesi amacıyla art niyetli kişiler tarafından da kullanılan bir iletişim aracı olarak da kullanılabilmektedir. Yapılan çalışmada, ülkelerinde başlayan savaşın ardından Türkiye'ye sığınan Suriyeli öğrenciler ile Türk öğrencilerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları fikir ve ifade özgürlüğü bağlamında Survey Yöntemi ile incelenmiştir. Örneklem olarak ise Adıyaman Üniversitesinde okuyan öğrenciler seçilmiştir. Çalışmanın sonunda araştırmanın sonuçları değerlendirilmiş ve bir takım tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Freedom of expression is one of the most fundamental rights granted to individuals in democratic states. Today, individuals reflect their emotion and opinion through social media. Therefore, an official restriction in regard to social media is mostly associated with an aggression to freedom of expression. Social media is also used as a tool by malicious people to threat security of a state through social movements or to mislead society. This research analyses the habits of social media usage of Syrian refugee students who immigrated Turkey due to the civil war, and Turkish students with regards to freedom of thought and expression through the survey method. The sample of the research is undergraduate students at Adıyaman University. At the end of the thesis, the findings of the research are evaluated and several suggestions are made for further research.