Osmanlıca yayınlanmış çocuk dergileri: Grafik tasarım açısından bir inceleme
Ottoman published children periodical magazines: An investigation on graphic design
  1. Tez No: 548094
  2. Yazar: GHONCHE GHOJOGHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE ÖZER PINARBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 607
Özet
Çocuk dergileri, sadece çocuk edebiyatı ile ilgilenenler için değil, sosyoloji, pedagoji, tarih ve sanat tarihi araştırmacıları için de önemlidir. Yakın tarihimizin sosyolojik ve psikolojik gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler ve eğitimciler için kaynak durumunda olan çocuk dergileri, eğitim tarihinin dikkate değer bir parçasıdırlar. Türkiye' de çocuk dergiciliğinin doğuşu Tanzimatla birlikte hız kazanan sosyal değişimin bir devamı niteliğindedir. İlk çocuk dergisi Mümeyyiz, 1869 yılında yayın hayatına başlamıştır. Bu araştırmada 1869' dan itibaren yayınlanan 54 adet Osmanlıca çocuk dergisi grafik tasarımları açıdan incelenmiştir. Latin harflerinin kabulüne kadar geçen süre boyunca yayınlanmış olan bu dergilerin sayfa düzenleri incelenerek kullanılan resimlerin metinle ilişkisi saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu resimlerin hangi sanatçılar tarafından yapıldığı araştırılmıştır. İncelemeler sonucu bu dergilerin grafik açısından genel özellikleri, yayın ilkeleri ve matbaa, yayınevi ve yayın içerikleri baz alınarak ortak bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Dergiler, kullanılan görsel malzemeler, dekoratif öğeler ve illüstrasyonlar açısından değerlendirmeye alınmıştır. Çok sayıda dergiyi incelemeyi kolaylaştırmak adına toplanan veriler cetveller halinde sunulmuştur. Sonuç olarak, dergilerde kullanılan görsel malzemelerin kaynağı ve tasarımın nasıl gerçekleştirildiği sorusu cevaplandırıldı. Genel olarak dergilerdeki bazı resimlerin yabancı gravürlerden ve resimlerden, fotoğraflardan, alındığı bazı resimlerin ise Türk sanatçılar tarafından yapıldığı saptandı. Çocukların eğitimini desteklemeyi hedefleyen bu dergilerde resim kullanımının, çocukların görsel hafızasının oluşmasına katkıda bulunacak biçimde metinler ile ilişkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Children's magazines are important not only for those interested in children's literature, but also for history researchers. Children's journals, which are the source of information for the sociological and psychological development of our recent history and which are in the source for educators, are a significant part of the history of education. The birth of the child magazine publishing is the nature of the continuation of the social innovation in speed with the administrative reform. First children's magazine, MUMEYYİZ, started publication in 1869. In this research, 54 child periodical series, which were published since 1869 has been investigated from Graphic Design point. These child periodical series were published during the period until the acceptance of Latin letters, the layout of them invastegated and the relation between the images and texts has been established. In addition, it was investigated which artists performed these images and illustrations . As a result of the investigations, the general characteristics of the magazine from the illustration point, press and the publishing contents have the common assessment. The logo of the magazine, the text calligraphy, visual materials have been investigated from decorative motives and illustrations points. At the end, the data were submitted in tables. In conclusion, the resource of the images and the question of the forming have been answered. The pictures in magazine, in general, have been taken from the foreigner engravings and foreign pictures, photoes, illustrations and some of the pictures were made by Turkish artists. The aim of these magazines is to support the education of children , it was seen that the use of pictures was related to the texts which contributed to the visual memory of the children.