İngiltere premier lig kulüplerinin son 3 sezon etkinliğinin veri zarflama analizi ile incelenmesi
The last 3 season efficiency of the UK premium league clubs with data envelopment analysis
  1. Tez No: 548153
  2. Yazar: SERKAN KAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Spor, Econometrics, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Futbol, dünyanın en popüler sporu olmasının yanı sıra, son yıllarda liglerin ve kulüplerin artan ticaret gelirleri sayesinde endüstriyel rekabetin yaşandığı küresel bir pazar haline de gelmiştir. Sportif ve endüstriyel rekabetin en yoğun şekilde yaşandığı İngiltere Premier Lig naklen yayın anlaşması gelirleri, forma sponsor gelirleri ve yabancı sermaye yatırımı gelirleri sayesinde Avrupa'nın en fazla gelir kazanan ligi konumundadır. Bu Çalışmada, İngiltere Premier Ligi'nin 2014/15, 2015/16 ve 2016/17 sezonlarında mücadele eden kulüplerin performansları Veri Zarflama Analizi (VZA) ile araştırılmıştır. Kulüplerin saha içi istatistikleri ile oyuncu piyasa değerleri girdi değişkenleri olarak ve sezon sonu puan durumu ile toplam kazaçları çıktı değişkenleri olarak belirlenmiştir. Kulüplerin saha içi istatistikleri ve oyuncu piyasa değerinin sezon sonlarınada sportif ve finansal başarıya ne yönde bir etkisi olduğu araştırılmak istenilmiştir. Analiz, çıktı yönelimli CCR modeli ve Malmquist İndeksi ile yapılmıştır. Modeller EMS 1.3 ve DEAP 2.1 paket programları ile çözülerek, sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda 2014/15 sezonunda 13 kulüp, 2015/16 sezonunda 6 kulüp ve 2016/17 sezonlarında 11 kulüp etkin çıkmıştır. İncelenen üç sezonda da Manchester United etkin çıkan tek kulüptür. Bunun nedeni sportif olarak başarılı olamasa da kulübün ekonomik olarak güçlü bir yapıysa sahip olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Analiz sonucunda etkin ve etkin olmayan kulüplere ilişkin bilgiler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Football, in addition to being the most popular sport in the world, it has become a world market with industrial competition in recent years due to the increase in trade revenues of football, league and clubs. The UK's Premier League's most intensive sports and industry competition, live broadcast agreement revenues, sponsorship revenues and foreign capital investment income is Europe's highest lucrative league. In this study, the performance of the clubs competing in the 2014/15, 2015/16 and 2016/17 seasons of the English Premier League was analyzed with Data Envelopment Analysis (DEA). The internal statistics of the clubs and the player variables were determined as the input variables, the end of the season and the output variables of the total taxpayers. The clubs' in-house statistics and the market value of the players were asked to investigate the effect of sporting and financial success at the end of the season. The analysis was performed using the output-oriented CCR model and the Malmquist Index. The models were solved by EMS 1.3 and DEAP 2.1 package programs and the results were interpreted. As a result of the study, 13 clubs in 2014/15 season, 6 clubs in 2015/16 season and 11 clubs in 2016/17 season started to operate. In three seasons, Manchester United is the only club that is active. The reason for this is that the club has an economically strong structure although it is not a sporty success. As a result of the analysis, information is given about active and inactive clubs.