Abusive supervision and leader–member exchange: An analysis of attitudinal, emotional and behavioral outcomes
İstismarcı yönetim ve lider–üye ilişkisi: Algısal, duygusal ve davranışsal çalışan tepkileri üzerine bir analiz
- Tez No: 548152
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma istismarcı yönetimi, daha kapsamlı üst-ast ilişkileri içerisinde incelemeyi hedeflemektedir. Yalan söylemek ve küçük düşürmek gibi davranışları içeren istismarcı yönetim çalışanlar için oldukça zararlıdır. Ancak bu davranışlar, lider-üye ilişkisi gibi, çalışan ve yönetici arasındaki ikili ve karşılıklı mübadele içeren ilişkiler içerisinde gerçekleşmektedir. Lider üye ilişkisi ve istismarcı yönetim üzerine yapılan az sayıda çalışma net sonuçlar üretmemiştir. Bu tez, istismarcı yönetimin, kötü lider-üye ilişkilerine sebep olduğunu ve çalışan tepkilerinin bu kötüleşen lider-üye ilişkileri aracılığıyla olduğunu önermektedir. Hipotezlerin testleri için iki aşamalı ve online data toplanmıştır. Katılımcılara e-mail ve sosyal medya reklamları aracılığıyla ulaşılmıştır. Anketin iki aşaması arasında 1 ay ara verilmiştir ve daha önceki çalışmalarda geçerliliği kanıtlanmış ölçekler kullanılmıştır. 268 katılımcıdan oluşan son örneklemle, lider-üye ilişkisinin istismarcı yönetim ve çalışan tepkileri ilişkilerinde aracılık (mediator) rolü test edilmiştir. Duygusal tükenme, algılanan örgütsel destek ve yöneticiye yönelik örgütsel vatandaşlık davranışlarında, lider üye ilişkisinin tam aracılık (full mediator) rolü bulunmuştur. Organizasyona ve diğer kişilere yönelik örgütsel vatandaşlık davranışlarında ve ilişkisel adalet algılarında kısmi aracılık (partial mediator) rolü bulunmuştur. Lider-üye ilişkisinin diğer kişilere olan verimlilik karşıtı davranışlara etkisi bulunmamıştır. Sonuç olarak, istismarcı yönetimin çalışan tepkilerinin neredeyse tamamında lider-üye ilişkisinin tam veya kısmi aracı rolü bulunmuştur. Sonuçlar, istismarcı yönetimin zararlarını tekrar vurgulamakla beraber, lider-üye ilişkisini (ve yönetici ile çalışan arasındaki kapsamlı ilişkinin) incelemenin, istismarcı yönetimin sonuçlarını anlamak için önemli olduğunu göstermiştir. Lider-üye ilişkilerinin, gelecek çalışmalarda istismarcı yönetimin en önemli aracı değişkeni olarak ortaya çıkması olasıdır.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate abusive supervision in the broader context of a supervisor-subordinate relationship. Abusive supervision, such as lying and ridiculing, are detrimental to the employees. However, these behaviors occur in a dyadic and exchange-based relationship between the employee and supervisor – as leader-member exchanges. Little research conducted on both leader-member exchange (LMX) and abusive supervision has produced inconclusive results. This thesis proposes that abusive supervision is a negative antecedent of LMX and outcomes may occur through decreased LMX. Online survey-based two-phased data collection was conducted to test the hypotheses of the study. Participants were contracted through e-mailings or social media ads. Time lag was 1 month. Well established surveys were used. The final sample of 268 respondents was analyzed with mediation analysis of LMX between abusive supervision and outcomes. Full mediation was found for emotional exhaustion, perceived organizational support, and supervisor-directed organizational citizenship behavior (OCB). Both direct and indirect effects (partial mediation) were found for organization-directed OCB, interpersonal OCB, and interactional justice. LMX was insignificant with interpersonal counterproductive work behaviors. As a result, the outcomes are partially or fully mediated by LMX. Results suggest while abusive supervision is harmful, LMX (the broader subordinate-supervisor relationship) also is critical to understand abusive supervision's detrimental outcomes. LMX may emerge as the most significant mediator of abusive supervision with further studies.