Argument-adjunct distinction in Kurmanji Kurdish
Kurmanci Kürtçesinde temel üye ve eklenti ayrımı
- Tez No: 548154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BALKIZ BAŞARAN, PROF. DR. AYŞE SUMRU ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil Bilimleri ve Kültür Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu tezde, sözdizimi kuramında iki kutuplu Temel üye-eklenti sınıflandırmasına göre Muş Kurmancisinde (MK) temel üye ve eklenti kategorileri arasında konumlanan eylemin arkasında bulunan öğeler, belli başlı ilgeç öbekleri ve bir ad ve bir eylemden oluşan bileşik eylemlerdeki ad öbeği gibi bir takım öğe ve öbek çeşitlerinin konumu araştırılmaktadır. Bu dildeki öğe ve öbek çeşitlerinin konumu, eylemlerin olay yapısı ve temel üye yapısında nasıl kodlandıkları üzerinden açıklanacaktır. Bu dildeki bir ad ve bir eylemden oluşan bileşik eylemlerin büyük bir çoğunluğunun Hale ve Keyser (2002) çalışmasındaki bulgulara paralel olarak özneli-geçişsiz eylemler olduğu öne sürülmektedir. Bu grup eylemlerin, derin yapıda temel olarak kılıcı bir geçişli yardımcı eylemin kendi adsıl nesnesiyle birleşmesinden oluştuğu ve bu bileşik eylemlerin ad öbeğinin nesne gibi davranarak geçişli yardımcı eylemin durumunu eşlemlediği savunulmaktadır. Bunun yanı sıra, bu dildeki eylem sonrası öğeler ve belirli ilgeç öbekleri incelenip bu öğelerin biçimbilimsel formları ve eylemin olay yapısı açısından taşıdıkları roller arasında bir bağlantı olduğu tartışılmaktadır. Ayrıca, bu dilde temel üye özellikleri bakımından belirli eylem sınıflarının olabileceği saptanmış ve bunun da belli olay türlerinin varlığına işaret ettiği önerilmiştir. Bu gözlem çerçevesinde, benzer özellikler gösteren eylem sınıflarının bu dilde benzer basit (örn. eGİT, eOL, eYAP) ya da bileşik (örn. eYAP+eOL, eYAP+ eGİT) olay türlerini yansıttığı iddia edilmiştir. Bu tür yapılarda, olay yapısı katılımcıları ya yapının olay alanında ya da olay yapısı dışında olay ekleyen öbekler olan Çatı Öbeği ve Aplikatif Öbeği tarafından yapıya eklenir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the status of a number of constituents in Muş Kurmanji (MK), namely postverbal goals, certain adpositional phrases, and the nominal element of noun-verb complex predicates which fall in between argument and adjunct categories according to the argument-adjunct bipartite classification in syntactic theory. It explores the status of these constituents in the event structure and argument structure of verbs in MK. It proposes that the majority of the noun-verb complex predicates in MK are like unergatives à la Hale and Keyser (2002). They are underlyingly transitive structures where an agentive (transitive) light verb incorporates into its nominal object, and the noun element of these complex predicates checks the case of transitive LV as if it were its object. Furthermore, it focuses on the status of postverbal goals and certain adpositional phrases in MK arguing for a relation between the morphological form of the constituents and their status as encoded in the verb's meaning; that is, structural participants are realized with case morphology while constant participants are introduced with adpositions. The data further suggests that there are certain verb classes in MK which pattern alike with respect to argument realization properties, pointing to the existence of certain event types. Based on this observation, it proposes that the verb groups patterning alike in MK project similar simplex (e.g. vGO, vBE, vDO) or complex event types (e.g. vDO+vBE, vDO+vGO), and the event participants are introduced either within the event domain and/or through event introducing projections such as VoiceP and ApplP.