İşgörenlerin adanmışlık düzeyi ve örgütsel özdeşleşme ilişkisinin performans algısına etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research about the influence of relations between employee engagement and organizational identification on the performance perception
  1. Tez No: 548155
  2. Yazar: KADİR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Günümüzde artan rekabet ortamında örgütlerin, nitelikli personeli temin etmek ve yetiştirmenin yanı sıra, bu personelin örgütleriyle özdeşleşmelerini ve işlerine adanmalarını sağlayacak yönde tedbirler alması ve yeni yöntemler geliştirmesi elzem hale gelmiştir. Bu çerçevede yapılan literatür taramasında da son 10 yılda bu kavramlarla ilgili yoğun bir çalışmanın olduğu görülmektedir. Özellikle“işe adanmışlık ve performans algısı”ve“örgütsel özdeşleşme ve performans algısı”etkileşimi hakkında bazı araştırmalar bulunmasına rağmen“işe adanmışlık ve örgütsel özdeşleşme ilişkisinin performans algısına etkisini”inceleyen bir çalışmaya rastlanılmamış olması, bu konuda bir araştırma yapma ihtiyacını doğurmuştur. Bu nedenle araştırmamızın, alandaki bir boşluğu doldurmada katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Yukarıdaki açıklamalar ışığında bu çalışmada birinci ve ikinci bölümde“işe adanma”ve“örgütsel özdeşleşme”kavramları teorik olarak incelenmiştir. Bu süreçte bahse konu kavramları etkileyen faktörler ve bu kavramların benzer kavramlarla olan ilişkileri ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise çalışmanın temel kavramlarının birbirleriyle ilişkilerine değinilmiştir. Ayrıca son bölümde çalışmanın temel amacına yönelik yapılan araştırmada elde edilen sonuçlar ve tartışmalar bulunmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, işgörenlerin işe adanmışlık düzeyleri ve örgütsel özdeşleşme ilişkisinin performans algılarına etkilerini belirlemektir. Araştırma amacı doğrultusunda, Ankara Büyükşehir Belediyesinden 555 ve Eskişehir Odunpazarı Belediyesi çalışanlarından 92, Ankara'da AFAD Başkanlığı Merkez Binasında çalışanlardan 98 ve İstanbul'da ise ASİS A.Ş. çalışanlarından 98 katılımcı olmak üzere toplam 843 kişiden anket aracılığıyla elde edilen veriler“faktör analizi, korelasyon analizi ve Yapısal Eşitlik Modellemesi analizleri”vasıtasıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; işe adanma, örgütsel özdeşleşme ve performans algısı değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin bulunduğu tespit edilmiş ve araştırma sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma modelindeki bağımsız değişkenlerin (işe adanma, örgütsel özdeşleşme) bağımlı değişkenleri (performans) etkileme düzeyleri ile bağımsız ve bağımlı değişkenlerin kendi aralarındaki etkileşim düzeyleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly competitive environment, it is mandotory to acquire and train qualified personnel and to take measures and develop new methods to ensure that employees are identified with their organizations and dedicated to their work. In the literature survey within this framework, it is observed that in the last 10 years there is an intensive study on these concepts. Although there are some researches especially on the“employee engagement and performance perception”and“organizational identification and performance perception interactions”, that there has not seen any research on“the influence of relations between employee engagement and organizational identification on the performance perception”has shown the need a research on this subject. Therefore, it is thought that this research will contribute filling an emptiness in the area. In the light of the explanations above in this study, concepts of“employee engagement”and“organizational identification”are examined theoretically in the first and second sections. In this process, the factors affecting these concepts and the relations with similar concepts are discussed. In the third section of the study, the relationship among the basic concepts are mentioned. In addition to that, in the last section, there are the results of research obtained at the aim of the study and discussions. In this context, the main purpose of this study is to determine the relationship of employee engagement and organizational identification's effects on their performance. For the purpose of the research, the data obtained from questionnaires filled out by total 843 employees, working in Greater Municipality of Ankara 555, in Eskişehir Odunpazarı Municipality 92, in Ankara Prime Ministry of AFAD 98 and in İstanbul ASİS Corporation 98 evaluated by means of factor analysis, correlation analysis and Structural Equatation Modelling analysis. According to the findings obtained as a result of the research; statistically significant correlations are found among employee engagement, organizational identification and performance perception variables and research results have been reached. The level of influence of independent variables (employee engagement, organizational identification) on dependent variables (performance perception) and the level of interaction between independent and dependent variables in research model are explained.