Ankara'da ikamet eden emekli subayların sağlık ve sosyal durumlarının saptanması
  1. Tez No: 54818
  2. Yazar: MAHİR GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN HASDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Ankara'da ikamet eden emekli subaylarca demografik özelliklerinin ve sosyo-ekonomik durumlarının belirlenmesi, günlük yaşam aktrvitelerinin ve sağlık durumlarının değerlendirilmesi amacıyla Ankara Emekli Subaylar Derneği üyesi 865 kişi arasında 5 Ocak-25 Şubat 1996 tarihleri arasında, çalışmaya katılanların demografik ve sosyo ekonomik özellikleri ile sağlık durumlarına ilişkin soruların yer aldığı bir soru formu kullanılarak gerçekleştirilen kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışma grubunun %68.8'inin 65 yaşından büyük olduğu, %88.9'unun halen evli olduğu, %42.8'inin emekli maaşı dışmda bir yan geliri olduğu, %59.6'smm özel aracı olduğu, %87.5'inin kendisine ait evde yaşadığı, %93.4'ünün ailesiyle birlikte yaşadığı saptanmıştır. Emekli subayların %46.0'ı alkol, %19.5'i sigara kullandıklarını, %37.8'i daha önceden sigara kullanıp halen kınanmadıklarını ifade etmişlerdir. Çalışma grubunun %98.0'ı yardımcı alet (baston, gözlük gibi) kullandığını belirtmiştir. Çalışmaya katılanlar, temel aktiviteler ve yardımcı aktivitelerine göre puanlandırılmıştır. Buna göre emekli subayların %88.0'ını temel aktivitelerini, %87. Tinin ise yardımcı aktivitelerini yardımsız olarak yerine getirdikleri saptanmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı'ndan emekli olanlarda hem temel aktiviteleri hem de yardımcı aktiviteleri yardımsız olarak yerine getirme oranının diğer kuvvetlerden emekli olanlara göre daha düşük olduğu belirlenmiş çalışmaya katılanların emekli oldukları kuvvetler arasında hem temel aktiviteleri hem de yardımcı aktiviteleri yardımsız olarak yerine getirmeye göre istatistiksel olarak fark saptanmıştır. Emekli subaylarda yaş ilerledikçe temel aktiviteleri ve yardımcı aktiviteleri yerine getirme güçleşmektedir. Yaş grupları arasmda temel aktiviteleri ve yardımcı aktiviteleri yardımsız olarak yerine getirme açısından istatistiksel olarak fark saptanmıştır. Emekli subayların %38.0'ı en az bir sağlık sorunu olduğunu ifade etmiş, belirtilen hastalıkların ilk üç sırasını kas iskelet sistemi hastalıkları, kardiyovaskuler sistem hastalıkları ve üriner sistem hastalıkları almıştır. Emekli subayların gerek sağlık durumlarının gerekse Temel ve yardımcı aktiviteleri yerine getirme durumlarının toplumun diğer yaşlı kesimlerine göre daha iyi olduğu saptanmıştır. 66
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional study which aimed to determine demographic characteristics and socioeconomic status of the retired officers residing in Ankara and to assess their Daily Living Activities and health status, this study was conducted between 5 January and 25 February 1996, by using a questionnaire form inquiring about the demographic and socioeconomic characteristics and health status of the 865 participants who were members of Ankara Retired Officers Association. It was determined that 68.8% of the study participants were over 65 years old, 88.9% were married at time, 42.8% had an extra income other than their monthly payment, 59.6% had a private car, 87.5% lived in their own house, and 93.4% lived with their family. Of these retired officers, 46.0% have expressed that they drank alcoholic drinks, 19.5% they smoked and 37.8% they used to smoke. The study participants, at a 98.0%, have expressed they have been using at least one auxiliary device (such as a stick or eyeglasses). The study participants were scored in their Activities of Daily Living and Instrumental Activities of Daily Living. In result, it was found that, without any help, 88.0% of the retired officers could perform all the Activities of Daily Living and 87.1% all the Instrumental Activities of Daily Living. The retired personnel of Gendarmery, with respect to the others, were found to have a less proportion of those who were able to perform both Activities of Daily Living and Instrumental Activities of Daily Living, without any help. The proportions of those who could perform ADL and IADL without any help; were significantly different among Army, Navy, Air Force and Gendarmery retirees. The retired officers had more difficulty performing ADL and IADL as their age progressed. With respect to performing ADL and IADL without any help, a statistically significant difference between the age groups was found. Of these retired officers, 38.0% have expressed that they had at least one health problem. The most frequent three problems were muscle and skeletal system diseases, cardiovascular system diseases and urinary system diseases. The health status of retired officers and their ADL and IADL performance status was found to be better than the results of the studies carried on the other elderly population groups. 67