Kur'ân'ın konusu olarak melekler
Angels as a subject of Qur'an
- Tez No: 548182
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN GÖKKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Meleklere iman, başta semavi dinler olmak üzere birçok inanç sisteminin temel ilkeleri arasında yer almaktadır. İslâm Dini'nde de melekler iman esasları arasında bulunmaktadır. Bu bağlamda Kur'ân-ı Kerîm'de meleklerin varlığından bahsedilmekte ve buradan hareketle mü'minlerin onlara inanmalarının gerekliliği ifade edilmektedir.“Kur'ân'ın Konusu Olarak Melekler”başlığını taşıyan bu çalışmanın hipotezi meleklerin varlıksal, fonksiyonel ve teolojik olarak ancak Kur'ân ve onu tefsir eden sahih hadisler bağlamında tespit edilebileceği üzerinedir. Hipotezin testi için klâsik ve çağdaş tefsirlerin yanı sıra konu ekseninde yapılmış birçok çalışmadan istifade edilmiştir. Diğer taraftan vahyin ilk muhataplarının melek algısının Kur'ân'da ele alınışı ortaya konularak Kur'ân'ın nasıl bir zihin inşasını hedeflediği ve Kur'ân'daki melek mefhumunun zamanla nasıl şekillendiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Böylelikle çalışmanın, özelde varlık olarak meleklerin Kur'ân bağlamında anlaşılması, genelde ise tefsir ilmi akademik çalışmalarına katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Believing in angels is one of the fundamental principles of many belief systems, especially the heavenly religions. Islam also has a believing in angles in it's principles of faith. In this context angels are mentioned in the Qur'an and working from there the necessity of muslims to believe them is expressed. The hypothesis of this work which is named as“Angels As a Subject of the Qur'an”is that the angels as existential, functional and theological can only to be understood or detected directly by the Qur'an's itself or by the authentic hadiths that interprets it. In order to test the hypothesis, besides classical and contemporary tafsir books, many other studies on the subject have been utilized/used. As another aspect, it is tried to be understood what kind of a mindset Qur'an had tried to build by laying down the perception of angels of the first interlocutors of the revelation and how shaped the angel concept that mentioned in the Qur'an over time. Therefore it is aimed with this study to help understanding angels as beings within the context of the Qur'an and to contribute to the academic studies of tafsir.