Türkiye'deki mevduat bankalarının veri zarflama analizi ile etkinliklerinin ölçümü
Measurement of the activity with data envelopment analysis of deposit banks in Turkey
- Tez No: 548189
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KESKİN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüz şartları itibari ile çok önemli sorunlar arasında, sınırsız ihtiyaçlar karşısında kıt kaynaklardan ne kadar yararlanıldığı gelmektedir. Değişen ekonomik konjonktür ve neredeyse önüne geçilemeyecek kadar hızlı artan rekabet koşulları, benzer nitelikteki karar verme birimlerinin kendi aralarındaki göreli etkinliklerinin mukayeselerini çok önemli hale getirmiştir. Tezin amacı, Türk bankacılık sektöründe 2010-2017 yılları arasında devamlı faaliyette bulunan on beş adet mevduat bankasının veri zarflama analizi ile göreli etkinlik değerlerini bulmak, bu bankaların etkin olup olmadıklarını belirlemek ve göreli olarak etkin olmayan bankalar için girdi ve çıktı değişkenlerini hedef değerler doğrultusunda ne kadar artırıp azaltmamız gerektiğini saptamaktır. Yapılan çalışmada ölçeğe göre sabit getiri varsayımı altında CCR modeli ve çıktı odaklı yaklaşım tercih edilmiş ve sonucunda 2010-2017 yılları arasında faaliyette bulunan 15 adet mevduat bankası için yıllık ortalama etkinlik skorları hesaplanmıştır. Hesaplanan değerlere göre, ortalama etkinlik skoru en yüksek olan yıllar 0.991 ile 2010 yılı olurken, en etkinsiz yıl ise 0.917 ile 2012 yılı olmuştur. Göreli olarak etkin olmayan bankaların etkinliğe ulaşmada neler yapılacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important problems of today's conditions are coming the limited use of scarce resources in the face of unlimited needs. The changing economic conjuncture and the increasingly competitive conditions, which are almost inexorably rapid have made comparisons of comparative activities among similar decision-making units in their own right. Aim of the thesis is to find out the relative efficiency values of the fifteen deposit banks in the Turkish banking sector between the years 2010-2017 and to determine the effectiveness of these banks and to determine the input and output variables for the relatively inactive banks in line with the target values and also determines whether we need toincrease or decrease. In the study, CCR model and output oriented were preferred under the assumption of constant return according to the scale, and as a result, annual average efficiency scores were calculated for 15 deposit banks operating between 2010-2017. According to the calculated values, the average efficiency score was highest in the year 2010 0,991 and the most ineffective year was 2012 with 0,917. It has been determined what will be done in order to ensure that banks which are not relatively inactive and how they will reach the event.