Turkey's tobacco control policies in comparative perspective: An analysis of anti-tobacco ngo stances
Karşılaştırmalı yaklaşımdan Türkiye'nin tütün kontrol politikaları: Tütün karşıtı sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 548216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Health, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez Türkiye'nin tütün kontrol politikalarını tarihsel ve karşılaştırmalı bir bakış açısıyla incelemekte ve ülkenin tütün kontrol politikası çerçevesini karşılaştırmalı tütün kontrol rejimi çerçevesine yerleştirmektedir. Karşılaştırmalı tütün kontrol rejimleri çerçevesinin sunduğu durağan analizin telafisi adına bu tez, karşılaştırmalı ve tarihsel analizi altı tütün karşıtı sivil toplum kuruluşunun (STK) bu politikalara ilişkin yaklaşımlarının nitel çözümlemesiyle desteklemektedir. Tez iki veri kaynağının nitel tematik analizine dayanmaktadır: Tütün kontrol mevzuatının, politika raporlarının ve ikincil literatürün incelemesi ve altı etkili tütün karşıtı STK'nın temsilcileriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler. Tez, Türkiye'nin tütün kontrol politikalarının tarihsel yörüngesinin dört dönemde analiz edilebileceğini göstermektedir: Tütün kontrol mevzuatının olmadığı ilk dönem (1983-1996); ilk tütün kontrol yasasının yürürlüğe girdiği ikinci dönem (1996-2006); tütün kontrol politikalarının kapsamını önemli ölçüde genişleten üçüncü dönem (2006-2011); ve tütün kontrolü önlemlerindeki ilerlemenin durduğu ve uygulamanın gevşetildiği dördüncü dönem (2011'den günümüze). Tez, Türkiye'deki tütün kontrol politikalarının 2011 yılına dek“müdahaleci olmayan kontrol rejiminden”“yüksek kontrol rejimine”yönelik bir dönüşüm sürecinden geçtiğini savunmaktadır. Tütün karşıtı STK temsilcileriyle yapılan görüşmelerin analizi, Türkiye'nin son yıllarda tütün kontrolü konusundaki kararlılığını kaybettiğini göstermekte ve“ılımlı bir kontrol rejimine”doğru bir eğilim içinde olduğunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores Turkey's tobacco control policies from a historical and comparative perspective and situates the country's tobacco control policy framework within the comparative tobacco control regime framework. To compensate for the static analysis that the regime framework offers, the thesis complements this analysis with a qualitative analysis of six anti-tobacco NGO stances on the Turkish tobacco control policies. In doing so, the thesis relies on a qualitative thematic analysis of two sources of data: the review of tobacco control legislation, policy reports and secondary literature and semi-structured interviews with representatives of six influential anti-tobacco advocacy NGOs. The thesis demonstrates that the historical trajectory of Turkish tobacco control policies can be analyzed in four periods: the first period (1983-1996) without any tobacco control legislation; the second period (1996-2006) when the first tobacco control law was legislated; the third period (2006-2011) which significantly expanded the scope of its tobacco control policies; and the fourth period (2011- to the present), during which time progress on tobacco control measures has been stagnant and the enforcement has been loosened. The thesis argues that tobacco control policies in Turkey has undergone a transformation process from being a hands-off control regime to a high-control one. An analysis of interviews with representatives of anti-tobacco NGOs, however, reveals that Turkey has lost its commitment to tobacco control in recent years, which signifies a tendency towards transformation into a moderate control regime.