Kişilik özelliği ve finansal okuryazarlığın riskli yatırım niyetine etkisi
The influence of personality traits and financial literacy on risky investment intention
- Tez No: 548256
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kişilik özellikleri, bireysel kültürel değerler ve finansal okuryazarlığın riskli yatırım niyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Bu kapsamda çalışma iki farklı ülkede gerçekleştirilmiştir. Türkiye ve İtalya'da gerçekleştirilen araştırmada veriler anket yöntemi yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini kolayda örnekleme yöntemi ile bu iki ülkede eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubu 281 kişiden oluşmaktadır. Araştırma bulguları SPSS 20 ve AMOS 20 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın verilerinin analiz edilmesinde, frekans analizi, tanımlayıcı istatistik analizleri, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi, keşfedici faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, bağımsız örneklem T testleri kullanılmıştır. Sonuçlar, kişilik özellikleri, bireysel kültürel değerler ve finansal okuryazarlığın riskli yatırım niyeti üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca araştırma dahilinde demografik özelliklerden cinsiyetin de riskli yatırım niyetini etkilediği ortaya çıkarılmıştır. Finansal okuryazarlık değişkeninin doğrudan etkilerinin yanı sıra dolaylı etkileri de dikkate alınmıştır. Bu çerçevede bağımsız değişkenler kişilik özellikleri, bireysel kültürel değerler ile riskli yatırım niyeti arasındaki ilişkinin ileri finansal okuryazarlığın yüksek ve düşük seviyelerine göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Bu doğrultuda bireysel kültürel değerler ve cinsiyet değişkenleri ile riskli yatırım niyeti arasındaki ilişkide finansal okuryazarlığın moderatör etkisine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the effects of personality traits, individual cultural values and financial literacy on risky investment intention. The study was conducted in Turkey and Italy, and the data was collected via questionnaires. The sample group consisted of 281 students studying in these two countries. Research findings were analyzed using SPSS 20 and AMOS 20 statistical software. Frequency analysis, descriptive statistics analysis, reliability analysis, correlation analysis, exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, and independent sample T tests were used to analyze the data. The results indicate that personality traits, individual cultural values and financial literacy all have an impact on risky investment intention. The results also demonstrated that gender has an influence on risky investment intention. The study also examined how the relationship between independent variables and risky investment intention varies according to the level of financial literacy. The moderator effect of financial literacy was evident in the relationships between 1) individual cultural values and risky investment intentions, and 2) gender and risky investment intentions.